| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Jakie dowody w sprawie karnej w sytuacji przemocy w rodzinie

Jakie dowody w sprawie karnej w sytuacji przemocy w rodzinie

Artykuł 207 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że: kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dokumentacja medyczna jako dowód

Obdukcje lekarskie są bardzo ważnym dowodem w sprawie i opisują obrażenia, jakich doznała osoba pokrzywdzona. Na potwierdzenie rodzaju i rozmiarów doznanych urazów ciała osoba pokrzywdzona może przedstawić jakiekolwiek inne zaświadczenie lekarskie, np. od lekarza pierwszego kontaktu, wydane przez lekarza przy zgłoszeniu się na ostry dyżur bądź też kartę informacyjną ze szpitala. Zaświadczenie powinno jak najdokładniej opisywać doznane urazy, ich rozmiar, stopień uszkodzenia ciała, o ile to możliwe przewidywalną poprawę zdrowia, jak również inne przeprowadzone przez lekarza czynności. Może być uzupełnione krótkim opisem podawanych okoliczności zdarzenia.

Dowodami mogą być również dowody rzeczowe, np. porwane ubrania, rozbity i zniszczony sprzęt. Ważne jest zabezpieczenie tych dowodów poprzez ukrycie ich w bezpiecznym miejscu (u rodziny, znajomych, w miejscu pracy).

Wycofanie zeznań osoby pokrzywdzonej w sprawie karnej za znęcanie

Mając na uwadze to, że przestępstwo znęcania się jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, samo wycofanie zeznań osoby pokrzywdzonej nie powoduje automatycznie umorzenia śledztwa. W sytuacji, gdy osoba pokrzywdzona zmieni zdanie i nie będzie chciała z różnych względów zeznawać, nie powoduje to, że od razu postępowanie zostanie umorzone. Postępowanie karne może toczyć się nadal, nawet w braku zgody osoby pokrzywdzonej. Jeśli prokurator uzna, że są dostateczne dowody winy sprawcy, poza zeznaniem pokrzywdzonej, wówczas skieruje do sądu akt oskarżenia. 

Zobacz też serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK