| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Jobseekers Allowance jest cotygodniowym świadczeniem pieniężnym dla osób bezrobotnych lub pracujących w niewielkim wymiarze godzin, lecz zdolnych do pracy i aktywnie poszukujących zatrudnienia. Jest jeszcze kilka innych warunków, które dodatkowo należy spełnić, by ubiegać się o ten zasiłek.

O zasiłek Jobseeker's Allowance (JSA) możesz się starać jeśli jesteś bezrobotny lub pracujesz mniej niż 16 godzin tygodniowo i zarazem spełniasz poniższe kryteria:

  • żyjesz w Wielkiej Brytanii;
  • jesteś zdolny do pracy;
  • jesteś gotowy podjąć pracę (jeśli nie pracujesz na część etatu ani nie działasz jako wolontariusz, powinieneś być gotów podjąć pracę natychmiast);
  • aktywnie poszukujesz pracy (w każdym tygodniu wykonujesz przynajmniej 3 czynności, które mogą zwiększyć Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia);
  • masz 18 lat lub więcej (osoby poniżej 18 roku życia mogą otrzymywać ten zasiłek tylko w szczególnych okolicznościach);
  • jesteś poniżej wieku emerytalnego (obecnie dla mężczyzn wiek emerytalny wynosi 65 lat, dla kobiet 60 lat);
  • nie studiujesz w pełnym wymiarze godzin.

Zobacz również: Jaki zasiłek dla osób o niskich dochodach w UK?

65,00 złUbezpieczenia społeczne 2014

Ponadto musisz spełniać szczególne warunki w zależności od tego, o jaki rodzaj JSA się ubiegasz.

Polacy starający się o zasiłek oparty na dochodach income-based Jobseeker's Allowance, dodatkowo są zobowiązani do przedstawienia pełnej dokumentacji Work Registration Scheme (system rejestracji pracowników). Musi z niej wynikać, że polski pracownik zarejestrował się w systemie i przepracował minimum 11 miesięcy w ciągu pierwszych 12 miesięcy od rejestracji. Z tym, że jeżeli zmieniałeś pracodawcę, a nie aktualizowałeś danych w systemie, możesz spotkać się z odmową przyznania świadczeń.

Potrzebna będzie również umowa dla osób poszukujących pracy (jobseeker’s agrement) z Departament for Work and Pensions. Umowa ta określa m.in. jakie starania zamierzasz podjąć, aby znaleźć zatrudnienie.

Jeśli nie spełniasz któregoś z wymienionych wymogów, wciąż możesz mieć szansę na otrzymanie zasiłku Jobseeker’s Allowance. Wiele zależy od indywidualnych okoliczności. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z państwowym biurem pośrednictwa pracy Jobcentre Plus (zlokalizuj najbliższe Tobie biuro).

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Aktualizacja: 03.10.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jobseekers Allowance jest cotygodniowym świadczeniem pieniężnym dla osób bezrobotnych lub pracujących w niewielkim wymiarze godzin, lecz zdolnych do pracy i aktywnie poszukujących zatrudnienia.
Jobseekers Allowance jest cotygodniowym świadczeniem pieniężnym dla osób bezrobotnych lub pracujących w niewielkim wymiarze godzin, lecz zdolnych do pracy i aktywnie poszukujących zatrudnienia.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem Infor.pl »