| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Poradnik: Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy w Irlandii?

Poradnik: Jak otrzymać dodatek mieszkaniowy w Irlandii?

O dodatek mogą ubiegać się prywatni najemcy, którzy nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania mieszkania. Świadczenie jest przyznawane tylko wówczas, gdy lokal jest odpowiedni do potrzeb.

Jak się ubiegać

Należy wypełnić formularz wniosku o dodatek mieszkaniowy. Część wniosku musi być wypełniona przez właściciela nieruchomości lub jego pośrednika. Może także zaistnieć konieczność wypełnienia części wniosku przez lokalny urząd w celu potwierdzenia, że wnioskodawca jest osobą mającą potrzeby mieszkaniowe, a jego nazwisko znajduje się na liście osób oczekujących na mieszkanie komunalne, chyba że w przypadku wnioskodawcy zasada ta nie obowiązuje. Należy także wypełnić oddzielny formularz wniosku o dodatkowe świadczenia socjalne; wniosek ten zawiera dodatkowe informacje, uzupełniające wniosek o dodatek mieszkaniowy. O pomoc w wypełnieniu formularza można zwrócić się do pracownika opieki społecznej lub służby informacji dla obywateli.

Należy także załączyć następujące dokumenty:

 • Własny dokument tożsamości oraz dokumenty potwierdzające tożsamość osób pozostających na utrzymaniu, takie jak pełny akt urodzenia, paszport, prawo jazdy, pozwolenie na pracę, imigracyjny certyfikat rejestracji (GNIB) itp.
 • Dokumenty potwierdzające wysokość dochodów i sytuację finansową, takie jak odcinek wypłaty, formularz P45, P35, P60, wyciągi bankowe itp.
 • Dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania, takie jak rachunki za prąd, gaz lub rachunki telefoniczne itp.
 • Dokumenty związane z najmem, takie jak książeczka opłat czynszowych, umowa najmu lub dzierżawy itp.

Pracownik opieki społecznej zwykle odwiedza wnioskodawcę w celu potwierdzenia jego warunków mieszkaniowych. Ubiegający się o dodatek mieszkaniowy powinni skontaktować się z pracownikiem opieki społecznej w w rejonowym ośrodku zdrowia.

Zobacz również serwis: Zasiłki zagraniczne

Dodatkowe informacje

Pewna część dochodu nie jest brana pod uwagę w oszacowaniu dla potrzeb dodatku mieszkaniowego. Dochód. który nie jest brany pod uwagę, nazywany jest “pominięciem dochodowym”. Obecne pominięcia dochodowe obowiązują od 5 czerwca 2007 r. Wszystkie istniejące wnioski o dodatki mieszkaniowe wypłacane od 5 czerwca 2007 r. będą podlegały rewizji i szacowaniu wykorzystując obecne pominięcia dochodowe i stare pominięcia dochodowe. Jeżeli osoba uzyska wyższy dodatek mieszkaniowy przy użyciu starych pominięć dochodowych, będzie podlegała szacowaniu za pomocą starych pominięć dochodowych dopóki:

 • nie będzie się kwalifikować do otrzymania dodatku mieszkaniowego lub;
 • przerwała wnioskowanie na okres dłuższy niż 13 tygodni lub;
 • nastąpiła zmiana w jej sytuacji życiowej. Na przykład nastąpiła zmiana adresu, dochodu gospodarstwa domowego, zwiększenie lub zmniejszenie czynszu lub zmieniła się wysokość świadczeń socjalnych.

Od 5 czerwca 2007 r. nowe wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie muszą spełniać szczegółowych ustaleń dotyczących zachowania prawa do dodatku mieszkaniowego. Przed 5 czerwca 2007 r. można było nadal otrzymywać zasiłek mieszkaniowy, jeśli było się zatrudnionym na mocy szczegółowych ustaleń dotyczących zachowania prawa do dodatku mieszkaniowego, np. jeśli uczestniczyło się w Społecznym Programie Zatrudnienia. Na mocy szczegółowych ustaleń dotyczących zachowania prawa do dodatku mieszkaniowego można było nadal otrzymywać 75% dodatku mieszkaniowego podczas pierwszego roku zatrudnienia, 50% podczas drugiego roku i 25% podczas trzeciego i czwartego roku.

Po upływie czterech lat traciło się prawo do otrzymywania dodatku mieszkaniowego w przypadku zatrudnienia.Jeśli obecnie otrzymuje się dodatek mieszkaniowy na mocy szczegółowych ustaleń dotyczących zachowania prawa do dodatku mieszkaniowego, wniosek taki będzie regularnie rewidowany w celu porównania efektu wcześniejszych oszacowań i nowych pominięć dochodowych. Nowe pominięcia dochodowe będą stosowane do danego wniosku, jeśli będzie to oznaczać uzyskanie większej wysokości dodatku mieszkaniowego.

Osoba nie kwalifikuje się do otrzymania dodatku mieszkaniowego, jeśli:

 • jest zatrudniona na pełny etat. Jednak jeśli spełnia kryteria osoby potrzebującej zakwaterowania w świetle Programu Mieszkalnictwa Socjalnego i nie pracowała na pełny etat przez ostatnie 12 miesięcy lub dłużej, może być uprawniona do otrzymania dodatku.
 • odrzuciła drugą ofertę mieszkania komunalnego w okresie 12 miesięcy. W tym przypadku dana osoba nie może starać się o dodatek mieszkaniowy przez 12 miesięcy
 • opuściła mieszkanie komunalne bez uzasadnionego powodu;
 • uczy się w systemie dziennym. Jednak jeśli otrzymuje zasiłek “Powrót do edukacji” lub jest uczestnikiem programu “Powrót do edukacji”, może starać się o otrzymanie dodatku.

Dochód brany pod uwagę dla celów dodatku mieszkaniowego

 • Dochód netto z zatrudnienia (tj. dochód brutto minus składki PRSI i uzasadnione koszty dojazdu. Dochód z zatrudnienia osiągany przez pozostające na utrzymaniu dziecko w wieku do 17 lat, które uczy się w pełnym wymiarze godzin, nie jest brany pod uwagę dla celów dodatku mieszkaniowego.)
 • Świadczenia socjalne (wyjątki – zob. „Dochód niebrany pod uwagę” poniżej)
 • Dodatek rodzinny dla rodzin o niskich dochodach
 • Dochody pieniężne (np. alimenty)
 • Łączne dochody i wartość własności, które ubiegający się o świadczenie utracił, aby móc kwalifikować się na dodatkowe świadczenie socjalne (SWA)
 • Kapitał (np. nieruchomości, z wyjątkiem zajmowanego własnego lokalu mieszkalnego, oszczędności i inwestycje).

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Ekspert:

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek mieszkaniowy w Irlandii przyznaje się tylko w przypadku, gdy lokal jest odpowiedni do potrzeb, a wysokość czynszu jest niższa od maksymalnego poziomu ustalonego dla danego hrabstwa./Fot. Fotolia
Dodatek mieszkaniowy w Irlandii przyznaje się tylko w przypadku, gdy lokal jest odpowiedni do potrzeb, a wysokość czynszu jest niższa od maksymalnego poziomu ustalonego dla danego hrabstwa./Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK