| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

Jednakże zdarzają się przydatki umorzenia ww. należności (czy też odstąpienia od żądania zwrotu) w razie stwierdzenia przesłanki występowania w sytuacji rodziny szczególnych okoliczności. Czy kwoty z tytułu umorzonych, nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych (w tym odsetki) stanowią dla świadczeniobiorców przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

NIE

W interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2010 r. (nr ILPB1/415-1266/09-4/AMN) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że w opisanym w pytaniu stanie faktycznym nie powstaje przychód podlegający PIT.

Co prawda świadczenia z pomocy społecznej zaliczyć można (co do zasady) do źródła przychodu, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

Jednak zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są świadczenia z pomocy społecznej.

Powstaje jednak pytanie co z podatkiem, jeżeli świadczenia z pomocy społecznej były wypłacone świadczeniobiorcy nienależnie.

Na podstawie art. 98 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej świadczenia nienależnie pobrane podlegają zwrotowi od osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń z pomocy społecznej, niezależnie od dochodu rodziny.

Przepis art. 104 ust. 4 stosuje się odpowiednio, czyli, że w przypadkach szczególnych, (zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie w całości lub w części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielanej pomocy) właściwy organ na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej może odstąpić od żądania takiego zwrotu.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Zdaniem fiskusa uregulowanie w przepisach o pomocy społecznej kwestii dotyczących odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń świadczy o tym, iż zwrot taki jest również rodzajem świadczenia z pomocy społecznej i jako takie korzysta ze zwolnienia od podatku w myśl cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dlatego w związku z odstąpieniem od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej otrzymanych na podstawie przepisów o świadczeniach o pomocy społecznej świadczeniobiorcy uzyskują przychód zwolniony od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 lutego 2010 r. (nr ILPB1/415-1266/09-4/AMN) 

Zobacz też: PIT

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »