| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Czy zasiłki pogrzebowe oraz jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane przez związek zawodowy są opodatkowane

Czy zasiłki pogrzebowe oraz jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane przez związek zawodowy są opodatkowane

Związek zawodowy uzyskuje przychody ze składek członkowskich, darowizn i odsetek od wkładów zgromadzonych na rachunku bankowym.

Statut związku przewiduje m.in. wypłacanie członkom związku zasiłków z tytułu urodzenia dziecka i zasiłków z tytułu zgonu członka związku lub członka rodziny związkowca oraz zapomóg udzielanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci. Czy te świadczenia podlegają PIT?

NIE


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe. Zatem wypłacone przez związek na rzecz rodzin zmarłych pracowników odprawy pośmiertne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, wolne od podatku są jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka, wypłacane z funduszów związków zawodowych.

Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są zapomogi wypłacone w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł.

Zobacz również serwis: Ulgi

Cechą charakterystyczną zapomogi jest fakt, że jest to świadczenie jednorazowe, mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z różnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej, a podstawą do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych jest stwierdzenie faktu wystąpienia określonego zdarzenia. 

Zobacz również serwis: Zasiłki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »