| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Okres, na jaki przyznawany jest zasiłek rodzinny uzależniony jest od wieku oraz edukacji dziecka, na które świadczenie jest przyznane. Jaki jest maksymalny okres, przez który świadczenie rodzinne może być przyznawane?

Przyznanie zasiłku

Według ustawy o świadczeniach rodzinnych prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do tego zasiłku przysługuje rodzicom, jednemu rodzicowi albo opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka.

Dochód rodziny

Przyznanie zasiłku zależy od dochodu rodziny w przeliczeniu na jednego członka rodziny oraz od wieku i edukacji dziecka. Aby możliwe było uzyskanie zasiłku konieczne jest spełnienie przez ubiegającego się o nie kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł.

Natomiast w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł.

Zobacz: Kiedy przysługuje zasiłek celowy?

Wiek i edukacja

Zasiłek przysługuje na dziecko, do czasu ukończenia przez nie 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, chyba, że dziecko kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności – w takim przypadku okres, na który przyznawany jest zasiłek rodzinny przedłuża się aż do ukończenia przez dziecko 24 roku życia.

W jakich jeszcze przypadkach skończy się okres wypłacania zasiłku rodzinnego?

Zasiłek rodzinny przestanie być wypłacany, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się wstąpi w związek małżeński, dziecko zostanie umieszczone w rodzinie zastępczej lub w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, osoba ucząca się zostanie umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się stanie się uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

Wiek a wysokość zasiłku

Wysokość otrzymywanego zasiłku uzależniona jest od wieku dziecka – im dziecko starsze tym zasiłek wzrasta.

Wysokość zasiłku wynosi:

• 68 zł na dziecko do ukończenia 5 lat;

• 91 zł na dziecko w wieku 6 – 18 lat;

• 98 zł na dziecko w wieku 19 – 24 lata. 

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK