| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek pielęgnacyjny 2012

Zasiłek pielęgnacyjny 2012

Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń rodzinnych. Obok świadczenia pielęgnacyjnego należy do kategorii świadczeń opiekuńczych.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego jest ustalane na czas nieokreślony (chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu jest wydane na czas określony. Wówczas prawo do zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia).

Jeśli uprawnienia do tego świadczenia przysługują więcej niż jednej osobie sprawującej opiekę nad osobą, wypłacane jest tylko jedno świadczenie. Przysługuje ono osobie, która jako pierwsza złożyła wniosek.

Zasiłek pielęgnacyjny wypłaca się nie później niż ostatniego dnia miesiąca, na który został przyznany. Jeżeli jednak wniosek o zasiłek wpłynie po dziesiątym dniu danego miesiąca, wówczas zasiłek za ten miesiąc zostanie wypłacony dopiero w następnym miesiącu.

Wypłata świadczenia może ulec wstrzymaniu. Ma to miejsce, gdy osoba uprawniona odmówiła lub nie udzieliła wymaganych wyjaśnień, a także gdy wspomniana osoba nie podejmuje świadczenia przez trzy kolejne miesiące.

W sytuacji, gdy właściwy organ otrzyma informację od ośrodka pomocy społecznej, że osoba uprawniona marnotrawi lub wydatkuje świadczenie w sposób niezgodny z przeznaczeniem, świadczenie może być przekazane w formie rzeczowej.

Zasiłek pielęgnacyjny jako świadczenie rodzinne jest finansowany z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek ten przysługuje emerytowi lub renciście, uznanemu za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnego funkcjonowania, oraz osobie, która ukończyła 75 rok życia. O dodatek nie mogą się starać osoby przebywające w zakładach opieki (chyba że przebywają poza tą placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu). Wysokość dodatku od 1 marca 2011 r. wynosi 186,71 zł miesięcznie, jednakże po całkowitej waloryzacji emerytur i rent w 2012r. wzrośnie do 195,67 brutto. Dodatek ten jest przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. W sytuacji, kiedy osoba otrzyma dodatek pielęgnacyjny do emerytury, powinna poinformować o tym ośrodek pomocy społecznej. Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno - opiekuńczym.

Zobacz serwis: Zasiłki

Od 1 listopada 2012 r.:wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153,00 zł miesięcznie.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
  • ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianach ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
  • ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK