| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Świadczenia rodzinne w 2012 r.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniona ustawa o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza istotne zmiany dotyczące np. wysokości świadczenia pielęgnacyjnego oraz prawa do świadczeń rodzinnych.

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych określa, że ustalenie prawa do takich świadczeń oraz ich wypłata następuje na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Wniosek taki składa się w urzędzie gminy bądź miasta. Ponadto zgodnie ze zmianą wprowadzoną 1 stycznia 2012 r. w takim wniosku należy dołączyć zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wszystkich członków rodziny, które zawierają informacje dotyczące wysokości dochodu, składek na ubezpieczenia społecznie odliczonych od dochodu oraz wysokości należnego podatku. Zmiana ta wymaga również dołączenia do wniosku zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Samo prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustalane jest na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

Zmiany dotyczące prawa do świadczeń rodzinnych w przypadku utraty dochodu

W przypadku utraty dochodu do wniosku o uzyskanie prawa do świadczeń rodzinnych dołącza się dokumenty potwierdzające ich utratę lub uzyskanie oraz ich wysokość. W takiej sytuacji prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku. Ponadto, gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do takich świadczeń świadczenia nie przysługują od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został uzyskany.

Zbieg prawa do świadczeń pieniężnych

Do ustawy o świadczeniach rodzinnych zostały wprowadzone zmiany w przypadku, gdy prawo do takich świadczeń przysługuje więcej niż jednemu uprawnionemu. W takiej sytuacji wypłaca się tylko jedno świadczenie osobie, która pierwsza złożyła wniosek (np. gdy dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym).

Nienależne świadczenia rodzinne

W myśl przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych osoba, która pobrała nienależne jej świadczenia rodzinne zobowiązana jest do ich zwrotu. Jednakże w przypadku śmierci takiej osoby, należności z tytułu nienależnego świadczenia wygasają (zapis wprowadzony nowelizacją w dniu 1 stycznia 2012 r.).

Zobacz: Świadczenia rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK