| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Świadczenia przysługujące samotnym rodzicom

Świadczenia przysługujące samotnym rodzicom

Samotny rodzic, który jest uprawniony do zasiłku na dziecko może otrzymać dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa. Uprawnienie to wynika z ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r.

Komu i w jakiej sytuacji przysługuje prawo do dodatku z tytułu samotnego rodzicielstwa?

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r. – przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:

1) drugi z rodziców dziecka nie żyje;
2) ojciec dziecka jest nieznany;
3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.

Dodatek przysługuje również osobie uczącej się, jeżeli oboje rodzice osoby
uczącej się nie żyją.

Zobacz także: Samotnemu rodzicowi świadczenia należą się bez względu na jego stan cywilny

Wysokość dodatku:

Podstawowa wysokość dodatku wynosi 170 zł miesięcznie, a w przypadku, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, jego kwota jest wyższa o 80 zł i wynosi wówczas 250 zł miesięcznie.

Należy jednak zaznaczyć, że przepisy zastrzegają, że wysokość dodatku nie może przekroczyć kwoty 340 zł na wszystkie dzieci.

Wymagane dokumenty


Przy ubieganiu się o zasiłki i dodatki na dzieci wymagane jest przedstawienie między innymi zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodu.

Rodzic musi dołączyć również dokumenty, które są związane z konkretnym dodatkiem, np. jeśli rodzic dziecka jest nieznany należy przedstawić zupełny akt urodzenia dziecka

Czy wyższy dochód może pozbawić rodzica dodatku?

Prawo do dodatku uzależnione jest od wysokości dochodów. W związku z tym, w przypadku przekroczenia kwoty wskazanej w ustawie, dodatek może zostać odebrany.

Zgodnie z przepisami, próg dochodowy aktualnie wynosi 504 zł na osobę w rodzinie lub 593 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Wyrok zasądzający alimenty a prawo do dodatku

Jednym z warunków przyznania dodatku z tytułu samotnego rodzicielstwa jest oddalenie powództwa o ustalenie świadczenia alimentacyjnego. W związku z tym, w przypadku, gdy rodzic dysponuje wyrokiem ustalającym alimenty na dziecko, nie ma prawa do dodatku.

Należy pamiętać, że fakt niepłacenia alimentów nie ma tu znaczenia. W takiej sytuacji rodzic może jedynie ubiegać się o przyznanie świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »