| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Od 7 lipca 2012 r. zmianie uległ między innymi wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osób starających się o pomoc

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego weszło w życie 7 lipca 2012 r.

Termin przeprowadzenia wywiadu

Wywiad przeprowadzany jest w ciągu 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia.

Jeśli natomiast mamy do czynienia ze sprawą niecierpiącą zwłoki, wówczas wymagana jest pilna interwencja pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie. W tej sytuacji, wywiad przeprowadza się, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej.

Gdzie i kiedy się przeprowadza wywiad?

Wywiad przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania osoby lub jej rodziny albo w miejscu ich pobytu, w godzinach pracy ośrodka pomocy społecznej lub centrum pomocy rodzinie.

Zobacz również: Okiem Eksperta: co to jest wywiad środowiskowy?

Co się bierze pod uwagę przy wywiadzie?

Przeprowadzając wywiad środowiskowy, pracownik socjalny bierze pod uwagę przede wszystkim cechy, sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkową osoby samotnie gospodarującej lub osób w rodzinie, mogące mieć wpływ na rodzaj i zakres przyznawanej mu pomocy.

Co nowego?

Novum wprowadzono między innymi jeśli chodzi o sytuację osób przebywających w szpitalu. W takiej sytuacji dopuszczono przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez zatrudnionego tam pracownika socjalnego.

Podobnie jest w sytuacji mieszkańca domu opieki społecznej, gdzie część IV kwestionariusza wywiadu będzie mógł przeprowadzić pracownik socjalny tego domu.

Zmianie uległ również sam wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Zrezygnowano z części V, VI i VII kwestionariusza, które dotyczyły wydania opinii w celu ustanowienia rodziny zastępczej, przyznania pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka i dokonywania oceny sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej.

Dotychczasowy wzór kwestionariusza wywiadu może być wykorzystywany najdłużej do 30 czerwca 2013 r.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK