| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Wsparcie dla większej liczby uprawnionych do pomocy z OPS

Wsparcie dla większej liczby uprawnionych do pomocy z OPS

Podniesienie kryterium dochodowego spowodowało zwiększenie liczby wypłacanych przez gminy zasiłków okresowych i celowych. Zwiększy się zatem liczba osób uprawnionych do pomocy z OPS.

Wzrost ilości wypłacanych świadczeń

Jeśli chodzi o same świadczenia okresowe, gminy zauważają znaczny wzrost liczby osób otrzymujących je ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność lub bezrobocie. Skala wzrostu jest nieco mniejsza przy świadczeniach stałych, co wynika przede wszystkim z tego, że aby je uzyskać obowiązkowe jest spełnienie dodatkowej przesłanki związanej z niezdolnością do pracy z powodu wieku lub stanu zdrowia.

Największy wzrost gminy zarejestrowały w przypadku świadczeń celowych. Przyczyną tego jest co prawda charakter tego świadczenia, a nie zmiana kryteriów dochodowych. Jest to bowiem jednorazowa pomoc, przyznawana na konkretny cel i wynikająca z konieczności zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych. Może to być zarówno opał, jak i żywność, leki czy odzież. Dlatego właśnie o okresie jesienno-zimowym  co roku gminy odnotowują więcej składanych wniosków o wsparcie. Niektóre z nich dotyczą także pokrycia kosztów ogrzania mieszkania lub domu czy zakupu odpowiednich ubrań, butów.

Specjalne świadczenia celowe są przyznawane z podobnych powodów, co powyższe, z tą różnicą, że te drugie przyznawane są w sytuacji przekroczenia progów dochodowych. Było to jednym z rozwiązań stosowanych przy zamrożonym w ostatnich latach kryterium dochodowym. Gminy stosowały takie wyjście szczególnie do rodzin i osób, które nieznacznie przekraczały granicę kryterium.

Zobacz serwis: Rozwody

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem Infor.pl »