| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?

Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?

Powiaty mogą tworzyć zarówno związki jak i stowarzyszenia oraz porozumienia. Takie działania maja na celu lepsze i sprawniejsze wykonywanie zadań z zakresu administracji.

O możliwości tworzenia przez powiaty związków, porozumień i stowarzyszeń wprost stanowi ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Tej materii poświęcony jest cały rozdział 7 wyżej wymienionej ustawy.

Art. 73 przywołanej ustawy stanowi, że powiaty mogą zawierać porozumienia w sprawie powierzenia jednemu z nich prowadzenia zadań publicznych.

Oznacza to tyle, że powiaty mogą porozumieć się między sobą, że pewne kategorie spraw będą załatwiały organy jednego z powiatów.

Oczywiście porozumienie takiego typu będą najczęściej zawierać powiaty sąsiednie.

Zobacz również serwis: Gmina

W celu powierzenia jednemu powiatowi prowadzenia zadań publicznych, zainteresowane podmioty muszą zawrzeć porozumienie.

Porozumienie takie musi być zawarte na piśmie i regulować istotne kwestie. Musi w nim się znaleźć na pewno informacja na temat tego jaki powiat będzie odpowiedzialny oraz za wykonanie jakich zadań.

Zobacz: Sprawy urzędowe

W zakresie nieuregulowanym treścią porozumienia do porozumień stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące związków powiatów

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK