| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Czym zajmuje się regionalna izba obrachunkowa?

Czym zajmuje się regionalna izba obrachunkowa?

Nadzór nad działalnością powiatu prowadzi Prezes Rady Ministrów (czyli premier), właściwy wojewoda oraz w kwestiach finansowych regionalna izba obrachunkowa. Warto wiedzieć kilka słów więcej o tym ostatnim organie.

Funkcjonowanie regionalnych izb obrachunkowych w Polsce reguluje ustawa z 7 października 1992 o regionalnych izbach obrachunkowych. W niniejszym artykule zostaną omówione uprawnienia izby obrachunkowej względem organów samorządu powiatowego.

Rada powiatu jest nie tylko organem stanowiącym w powiecie ale również organem kontrolnym. Oznacza to, że kontroluje ona działanie zarządu powiatu. Uprawnienia kontrolne widać w szczególności na przykładzie wniosku o udzielenie absolutorium.

Warto jednak wiedzieć, że wniosek taki musi być zawsze zaopiniowany przez regionalną izbę obrachunkowa. Wynika to z art. 16 ust. 3 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Stanowi on: Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.

Ustawa o samorządzie powiatowym reguluje szczegółowo zasady dysponowania mieniem należącym do powiatu. Poświęcony jest temu rozdział 6 ustawy. Kontrolę gospodarki finansowej powiatu, a więc zasad dysponowania i rozporządzania mieniem, sprawuje właśnie regionalna izba obrachunkowa.

Zobacz również serwis: Podatki

Regionalna izba obrachunkowa kontroluje również uchwały rady powiatu. Zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym starosta przedkłada regionalnej izbie obrachunkowej uchwałę budżetową, uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu oraz inne uchwały objęte zakresem nadzoru izby.

Izba natomiast w ramach swoich uprawnień nadzorczych może uchylić uchwały niezgodne z prawem. 

Zobacz również serwis: Gmina

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK