| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Czym charakteryzuje się związek powiatów

Czym charakteryzuje się związek powiatów

Związek powiatów wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Związek ma osobowość prawną. Rejestr związków prowadzi minister właściwy do spraw administracji publicznej.

Związek nabywa prawa i obowiązki związane z wykonywaniem zadań publicznych z chwilą ogłoszenia statutu związku, czyli uzyskania osobowości prawnej przez związek.

Związek ma tyle zadań publicznych ile określono w jego statucie, który stanowi obligatoryjne źródło zadań związku. Nie jest możliwe istnienie związku bez określenia w statucie jego zadań.

Fakultatywnym źródłem zadań związku mogą być zadania określone w porozumieniach zawieranych między związkiem a innymi organami administracji publicznej.

Zobacz również: Jakie zadania ma powiat

Każde zadnie przekazane związkowi do wykonania niezależnie, czy należy ono do zadań zleconych, czy własnych związku jest zadaniem publicznym danego związku, które wykonuje on we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność.

Działanie we własnym imieniu oznacza sytuację, w której czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych podejmowane są pod nazwą związku powiatów. Zadania wykonuje związek, a nie inny podmiot.

Związek został wyposażony w odrębną podmiotowość administracyjnoprawną do realizacji zadań publicznych.

Prawa i obowiązki wynikające przede wszystkim ze statutu stają się prawami i obowiązkami samego związku, a nie tworzących go powiatów.

Zobacz także: Co musi określać statut związku powiatów

W doktrynie przeważa pogląd, że efekty wykonywania zadań mogą obciążać tylko związek, a nie podmioty go tworzące, czyli poszczególne powiaty.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Organem stanowiącym i kontrolnym związku jest zgromadzenie związku. W skład zgromadzenia wchodzi po dwóch reprezentantów powiatów uczestniczących w związku.

Organem wykonawczym związku jest zarząd. Zarząd związku jest powoływany i odwoływany przez zgromadzenie spośród członków zgromadzenia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK