| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często. Obecnie ukształtowany jest efektem jednej z reform gabinetu Jerzego Buzka, tzw. reformy administracyjnej. W wyniku tej reformy Polska dzieli się na gminy, powiaty i województwa.

Obecny podział administracyjny nazywamy trójstopniowym. Oznacza to, że są trzy szczeble jednostek samorządowych: gmina, powiat i województwo. Wcześniejszy podział był dwustopniowy. Polska dzieliła się wtedy na gminy i województwa.

Reforma 1975

Wcześniejszy podział kraju opierał się na reformie administracji z 1975 r. Wtedy to zrezygnowano z trójstopniowego podziału (gmina-powiat-województwo) na rzecz podziału dwustopniowego (gmina województwo).

W wyniku tej reformy zlikwidowano w Polsce 314 powiatów, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby województw z 17 do 49. Oddzielny status natomiast nadano województwu stołecznemu oraz miastom Łódź, Kraków Wrocław. Nie wyróżniano również podziału na gminy miejskie i wiejskie oraz miejsko-wiejskie.

Trzeba również zaznaczyć, że dzięki tej reformie wiele dotychczas prowincjonalnych miast zyskało na znaczeniu. W wyniku decyzji władz państwa stały się one stolicami województw a co za tym idzie siedzibami władz partyjnych a także wojewódzkich. W miastach tych zaczęły powstawać instytucje charakterystyczne dla miast wojewódzkich a więc komendy MO, sądy wojewódzkie, inne jednostki administracji rządowej.

Reforma ta zaczęła obowiązywać od 1 czerwca 1975 r.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Rok 1991

Wraz ze zmianami ustrojowymi w naszym państwie nastąpiły zmiany w dziedzinie podziału terytorialnego. Podstawową zmiana było ponowne prowadzenie samorządu terytorialnego w miejsce rad narodowych. Zmieniono także status niektórych jednostek samorządu terytorialnego. Nadal jednak utrzymano dwustopniowy podział administracyjny.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Reforma 1998

Kolejną zmianę w podziale administracyjnym państwa zapowiedział rząd AWS-UW. Gabinet Jerzego Buzka zapowiedział cztery wielkie reformy- reformę służby zdrowia, reformę systemu edukacji, reformę systemu emerytalnego oraz właśnie reformę administracyjną.

W wyniku tej ostatniej wrócono do trójszczeblowej administracji samorządowej. Jako jednostkę drugiego szczebla wprowadzono właśnie powiat. Miał on pełnić rolę łącznika pomiędzy gminą a województwem. Jednocześnie zmniejszono liczbę województw, z 49 do 16.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Obecnie

Obecny system podziału kraju jest następstwem reformy z 1998 r. Przewidziane wtedy zmiany weszły w życie 1 stycznia 1999 r. i z drobnymi udoskonaleniami funkcjonują do dzisiaj.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często.
Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »