| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Pozwolenia > Zgłoszenie budowy do starosty

Zgłoszenie budowy do starosty

W przypadku niewielkich przedsięwzięć budowlanych wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego organu. Są też i takie przypadki, kiedy żadne formalności nie są wymagane aby móc rozpocząć realizację drobnych prac budowlanych.

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane w przypadku każdej inwestycji. Niewielkie przedsięwzięcia takie jak budowa altanki, wiaty, obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną, czy też budowa ogrodzenia od strony drogi, ulicy bądź torów kolejowych wymaga jedynie zgłoszenia do starosty. Podobnie będzie w przypadku budowli niepołączonych trwale z gruntem, a także niewielkich basenów czy oczek wodnych Pełna lista obiektów, co do których nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zawarta jest w art. 30 prawa budowlanego.

Zobacz także: Jakie prace budowlane wymagają zgłoszenia?

Jak wygląda procedura?

Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem  planowanych robót budowlanych. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Konieczne jest także dołączenie oświadczenia o tym, iż posiadamy tytuł prawny do dysponowania nieruchomością. Czasem potrzebne będzie również załączenie odpowiednich szkiców i rysunków oraz gdy przepisy szczególne tego wymagają- pozwoleń, udogodnień i opinii.

Uprawniony organ ( starosta) ma 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu. Czyni to w formie decyzji. Jeżeli tego nie zrobi, dozwolone jest przystąpienie do realizacji przedsięwzięcia. Rozpoczęcie robót budowlanych nie może jednak nastąpić później niż w ciągu 2 lat od dokonania zgłoszenia.

Jeżeli wniosek zawiera jakiekolwiek braki formalne, organ wzywa do ich uzupełnienia w formie postanowienia. Wskazuje w nim termin na dokonanie wymaganej korekty. Jeżeli podmiot nie zastosuje się do postanowienia, po upływie czasu wskazanego przez organ, urząd ma obowiązek wniesienia sprzeciwu w formie decyzji.

 Starosta wyrazi sprzeciw wobec budowy obiektu w szczególności wtedy, gdy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę oraz gdy planowana budowa miałaby naruszać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy.

Zobacz także: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Kiedy zgłoszenie nie jest wymagane?

Istnieją także sytuacje, kiedy ani pozwolenie na budowę ani nawet zgłoszenie do odpowiedniego organu nie jest wymagane. Dotyczy to w szczególności  drobnych robót i prac budowlanych. Pełny wykaz sytuacji w których żadne formalności nie są potrzebne zawarty jest w art. 29 i 30 prawa budowlanego. Tytułem przykładu można wskazać na budowę altan oraz obiektów gospodarczych na działkach o powierzchni nieprzekraczającej 25 mkw. Ze zgłoszeniem nie trzeba także występować, jeśli planujemy budowę ogrodzenia do wysokości 2,2 m.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »