| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2013 > Prawo jazdy na skuter od 2013 r.

Prawo jazdy na skuter od 2013 r.

Od 19 stycznia 2013, zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami kartę motorowerową zastąpi nowe prawo jazdy kategorii AM. Jak starać się o prawo jazdy na skuter w roku 2013 ?

Nowa kategoria

Ustawa wprowadza także nową pośrednią kategorię prawa jazdy pomiędzy już istniejącymi A1 i A. Będzie to kategoria A2. Zgodnie z nowelizacjami, będzie ona uprawniała do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy nieprzekraczającym 0,2 kW/kg. Do jej zdobycia obligatoryjne będzie jednak ukończenie 18. roku życia, bądź posiadanie co najmniej przez dwa lata uprawnienia do kierowania małymi motocyklami kategorii A1.

Zmiany w kategorii A

Podniesieniu uległ również wiek potrzebny do uzyskania bezpośredniego dostępu do prawa jazdy kategorii A. Dotychczas wynosił on 18 lat, natomiast na mocy nowych przepisów, do tej kategorii uprawnione są osoby, które ukończyły 24. rok życia. Dodatkowo przyszli kierowcy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, jeśli ukończą szkolenie w zakresie prawa jazdy na kategorię A, zyskają prawo do przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2. Zyskają oni również po dwóch latach, bez konieczności dodatkowego szkolenia, możliwość przystąpienia do egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A. Rozwiązany zostaje też problem osób, które zdały część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy kategorii A, ale nie zdały, bądź nie zdążyły zdać, egzaminu praktycznego do 19 stycznia 2013 r. Część teoretyczna  zostanie uznana jako równoważna tej części egzaminu dla kategorii A2.

Zobacz: Prawo jazdy 2013 - nowe przepisy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5. stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK