| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2015 > Wyrobienie numeru PKK w przypadku zatrzymania prawa jazdy

Wyrobienie numeru PKK w przypadku zatrzymania prawa jazdy

Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy lub cofnięto uprawnienia na okres powyżej 1 roku może starać się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. W celu odzyskania prawa jazdy należy złożyć odpowiednie dokumenty by wyrobić numer PKK i podejść ponownie do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

Kto może wystąpić z wnioskiem?

Numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) wymagany jest w przypadku uprawnień cofniętych powyżej 1 roku, w związku z utratą kwalifikacji oraz zwrotu prawa jazdy zatrzymanego wyrokiem sądu na co najmniej 1 rok.

Powyższe oznacza, że kontrolne sprawdzenie kwalifikacji (egzamin państwowy teoria i praktyka) dotyczy osoby ubiegającej się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub przywrócenie cofniętego uprawnienia, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok.

Termin i miejsce złożenia wniosku o numer PKK

Złożenie wniosku o wydanie numeru PKK może nastąpić po ustaniu przyczyny zatrzymania.

Przykład: Sąd orzekł zatrzymanie prawa jazdy do dnia 18 marca 2015 r. W dniu 19 marca 2015 r. osoba, której zatrzymano dokument może złożyć wniosek o wydanie numeru PKK.

Po ustaniu przyczyny zatrzymania w pierwszej kolejności należy udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy lub przywrócenie cofniętego uprawnienia. Należy posiadać przy tym dokument tożsamości.

Osoba mająca zatrzymane prawo jazdy na okres powyżej 1 roku, zgłasza się po upływie okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów z następującymi dokumentami:

- wniosek,

- wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem,

- orzeczenie lekarskie – jeżeli przyczyną cofnięcia było istnienie przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami lub orzeczenie psychologiczne, jeżeli przyczyną cofnięcia było istnienie przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami,

- dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej oraz opłaty skarbowej w przypadku udzielenia pełnomocnictwa (jeżeli zgłoszono taki dokument),

- pełnomocnictwo – w przypadku upoważnienia innej osoby do załatwienia sprawy,

- dowód osobisty (do wglądu).

Powyższe dokumenty są podstawą do uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę przed przystąpieniem do egzaminu państwowego. Po pozytywnej weryfikacji wniosku zostaje wygenerowany numer PKK, z którym należy zgłosić się do ośrodka ruchu drogowego i rozpocząć egzamin sprawdzający kwalifikacje. 

Warunkiem zwrotu zatrzymanego prawa jazdy jest oprócz – upływu okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów lub ustania przyczyn jego zatrzymania – uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego sprawdzającego posiadane kwalifikacje do kierowania pojazdami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »