REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rada powiatu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy posiedzenia rady powiatu są dostępne dla wszystkich?

Obrady rady powiatu są jawne i dostępne dla wszystkich obywateli. Dlatego jednym z obowiązków organów samorządu terytorialnego jest zapewnienie warunków, które umożliwią jak najpełniejsze skorzystanie osobom zainteresowanym z ich uprawnienia.

Jakie są konsekwencje niezwołania sesji rady powiatu?

Obowiązkiem przewodniczącego rady powiatu jest zwoływanie sesji rady. Jakie konsekwencje grożą mu za niedopełnienie tego obowiązku? Czy przepisy o samorządzie powiatowym w ogóle przewidują jakiekolwiek sankcje?

Kiedy rada powiatu zwołuje sesję nadzwyczajną?

Rada powiatu powinna zwoływać sesje nie rzadziej niż raz na kwartał, do czego uprawniony jest jej przewodniczący. Jednak zarząd powiatu lub grupa radnych może zwołać sesję nadzwyczajną. Kiedy?

Prowadzenie działalności gospodarczej przez radnego

W Polsce każdej osobie zapewnia się swobodę podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Swoboda ta jednak napotyka na pewne ograniczenia wobec radnych rady powiatu. Radny musi o tym zawsze pamiętać.

REKLAMA

Czy radni muszą składać oświadczenia majątkowe?

Zgodnie z polskimi przepisami prawa oświadczenia majątkowe musi składać większość osób sprawujących ważne urzędy w państwie. Obowiązek ten dotyczy również samorządowców, także tych na szczeblu powiatowym.

Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?

Organem stanowiącym w powiecie jest rada powiatu. To ten organ wydaje uchwały będące aktami prawa miejscowego na terenie powiatu. Uchwały te mogą być jednak uchylane w ramach nadzoru nad działalnością powiatu.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

REKLAMA

Wybory do rad powiatów

Rada powiatu jest jednym z organów powiatu. Rada powiatu jest co do zasady organem stanowiącym i kontrolnym powiatu. Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich. Kadencja rady trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów.

Co to jest rada powiatu

Rada powiatu oraz zarząd to organy powiatu. Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym powiatu, z zastrzeżeniem przepisów o referendum powiatowym. Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich. Kadencja rady trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów.

Kompetencje i zadania rady powiatu

Rada powiatu jest przede wszystkim organem stanowiącym i kontrolnym powiatu. Kadencja rady powiatu trwa 4 lata, licząc od dnia wyborów bezpośrednich.

Co to jest rada powiatu

Powiat jako jednostka samorządu terytorialnego ma swoje organ. To one podejmują stosowne rozstrzygnięcia. Organami powiatu są rada powiatu oraz zarząd powiatu.

Jak wygląda pierwsza sesja rady powiatu

Skład rady powiatu ustala się w drodze wyborów powszechnych. Specyficzny przebieg ma pierwsza sesja rady powiatu. Wtedy wybierane są władze rady oraz ustalane istotne kwestie.

Jak wygląda wewnętrzna organizacja rady powiatu

Rada powiatu jest organem kolegialnym. Jej skład ustalany jest przez mieszkańców powiatu w drodze powszechnego głosowania. Warto wiedzieć jak wygląda wewnętrzna organizacja takiego ciała. Zasiadają bowiem w nim nasi przedstawiciele.

Kto może być członkiem rady powiatu

Członków rady powiatu podobnie jak członków rady gminy określa się mianem radnych. Wybieramy ich w wyborach powszechnych, co do zasady raz na 4 lata. Zasady wyboru radnych oraz stawiane wobec nich wymagania określa ustawa z 16 lipca 1998 r. ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich.

Kto kieruje pracami rady powiatu?

Każdy organ kolegialny musi mieć osobę bądź osoby, które będą kierowały jego pracami. Podobnie jest w wypadku rady powiatu. Jej pracami kieruje przewodniczący lub jego zastępcy.

Jakie uprawnienia ma radny powiatu

Członków rady powiatu, podobnie jak członków rady gminy, określa się mianem radnych. Radny jest przedstawicielem lokalnej społeczności. Z tej tez racji przysługują mu pewne uprawnienia ale również ma dodatkowe obowiązki.

Kto może głosować w wyborach do rad powiatu

Powiat to wspólnota ludzi mieszkających na danym terytorium. Dlatego też w sprawach istotnych dla danej społeczności wypowiada się ona w wyborach powszechnych. W drodze wyborów powszechnych ustala się również skład rady powiatu. Kto jednak może brać udział w takich wyborach?

Czy radny może pracować na etacie

Radni są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców danego powiatu. Często jednak radni trudnią się praca zawodową a wykonywanie mandatu radnego traktują jako zajęcie dodatkowe.

REKLAMA