| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?

Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?

Organem stanowiącym w powiecie jest rada powiatu. To ten organ wydaje uchwały będące aktami prawa miejscowego na terenie powiatu. Uchwały te mogą być jednak uchylane w ramach nadzoru nad działalnością powiatu.

O możliwości uchylania uchwał rady powiatu mówi art. 78 ustawy o samorządzie powiatowym. Stanowi on mianowicie: uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia organowi nadzoru.

Organami nadzorującymi prace powiatu są Prezes Rady Ministrów, właściwy miejscowo wojewoda oraz w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa. Tylko te organy mogą stwierdzać, w ramach nadzoru, o niezgodności uchwały z przepisami prawa.

Organ nadzoru, wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały lub w toku tego postępowania, może wstrzymać wykonanie uchwały. Rozstrzygnięcie nadzorcze powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o dopuszczalności wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

W przypadku nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały, ograniczając się do wskazania, iż uchwałę wydano z naruszeniem prawa. Do spraw o stwierdzenie, że uchwałę rady powiatu wydano niezgodnie z prawem stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zobacz: Kto prowadzi nadzór nad powiatem?

O niezgodności aktów prawa miejscowego, w tym uchwał rady powiatu, z innymi przepisami powszechnie obowiązującymi, rozstrzyga nie Trybunał Konstytucyjny a Naczelny Sąd Administracyjny.

Jednak postępowanie przed NSA nie ma charakteru nadzorczego.

Zobacz również serwis: Gmina

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »