| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu?

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Nadzór nad samorządem terytorialnym w Polsce wykonuje Prezes Rady Ministrów, właściwy wojewoda oraz regionalna izba obrachunkowa w zakresie spraw finansowych. Nadzór ten odbywa się na podstawie kryterium legalności a więc zgodności z prawem działań organów powiatu.

Premier jednak sam nie decyduje o rozwiązaniu rady powiatu. Organem podejmującym ostateczna decyzję w tej sprawie jest Sejm RP. Prezes Rady Ministrów jest natomiast organem, który może wnioskować o zastosowanie takiego rozwiązania. Należy dodać, że jest on jedynym organem mogącym występować z takim wnioskiem.

Do rozwiązania rady może dojść w razie powtarzającego się naruszenia przez radę powiatu Konstytucji lub ustaw. Ustawa o samorządzie powiatowym w art. 83 nie podaje innych przesłanek ani też nie doprecyzowuje tych.

Zobacz również serwis: Konstytucja

Decyzję o rozwiązaniu rady powiatu podejmuje zawsze Sejm. Uczynić może to jednak tylko na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Rozwiązanie rady powiatu następuje w drodze uchwały.

Rozwiązanie rady równoznaczne jest z rozwiązaniem wszystkich organów powiatu. Pracami powiatu musi jednak zawsze ktoś kierować. Wyłonienie osób sprawujących wakujące funkcje należy już do premiera.

Art. 83 ustawy o samorządzie powiatowym stanowi Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej wyznacza osobę, która do czasu wyborów nowych organów powiatu pełni funkcję tych organów.

Ministrem właściwym do spraw administracji publicznej jest obecnie minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. To on może występować z wnioskiem o powołanie osoby pełniącej funkcję organów powiatów.

Zobacz serwis: Powiat

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »