| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Czy radny może pracować na etacie

Czy radny może pracować na etacie

Radni są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców danego powiatu. Często jednak radni trudnią się praca zawodową a wykonywanie mandatu radnego traktują jako zajęcie dodatkowe.

Warto wiedzieć co się dzieje ze stosunkiem prawnym radnego wybranego na nowa kadencję rady powiatu. Ustawa bowiem przewiduje pewne ograniczenia w wykonywaniu pracy ze względu na sprawowana funkcję oraz nakłada pewne obowiązki na pracodawców zatrudniających radnych.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Z chwila wyboru na radnego stosunek pracy nie ulega automatycznemu rozwiązaniu. Radny nadal może (a nawet musi) wykonywać pracę w ramach wcześniej zawartej umowy o pracę.

Z tym jednak uprawnieniem, że pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia radnemu brania udziału w pracach organów powiatu.

Dodatkowo na rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymagana jest uprzednia zgody rady powiatu, której radny jest członkiem. Rada powiatu odmawia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Ustawa nakłada na radnego też pewne ograniczenia w możliwości podjęcia zatrudnienia. I tak:

z radnym nie może być nawiązany stosunek pracy w starostwie powiatowym powiatu, w którym radny uzyskał mandat.

radny nie może pełnić funkcji kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy.

Niezastosowanie się do tych przepisów powoduje wygaśnięcie mandatu radnego.

Zarząd powiatu lub starosta nie może powierzyć radnemu powiatu, w którym radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Radny nie może podjąć pracy w starostwie powiatowym. Co jednak dzieje się z osobami, które przed wybraniem na radnego były zatrudnione w tej właśnie instytucji.

Radny, który przed uzyskaniem mandatu wykonywał pracę w ramach stosunku pracy w starostwie powiatowym lub pełnił funkcję kierownika jednostki organizacyjnej tego powiatu, w którym uzyskał mandat, obowiązany jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy, przed złożeniem ślubowania. Po złożeniu takiego wniosku radnemu udzielany jest bezpłatny urlop na czas trwania jego kadencji.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Radny nie może podjąć pracy w starostwie powiatowym.
Radny nie może podjąć pracy w starostwie powiatowym.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK