| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Pozew zbiorowy

Pozew zbiorowy

Grupa dziesięciu poszkodowanych tym samym zdarzeniem może złożyć pozew zbiorowy. Aby sąd zajął się sprawą, dochodzone roszczenie musi być oparte na jednakowej podstawie faktycznej lub prawnej.

Czy można zmienić reprezentanta grupy w trakcie sprawy

Od roku trwa sprawa sądowa z pozwu zbiorowego przeciw lokalnemu przedsiębiorcy sprzedającemu trefne paliwo. Nie jesteśmy zadowoleni z reprezentanta grupy. Czy możemy go zmienić?

W związku z liczbą osób występujących po stronie powodowej powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy. Może nim być osoba będąca członkiem grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów. Reprezentant prowadzi postępowanie w imieniu własnym na rzecz wszystkich członków grupy. Ciąży na nim wiele obowiązków związanych z zebraniem grupy, uzgodnieniem zasad uczestnictwa w grupie czy ustaleniem wynagrodzenia adwokata (radcy prawnego). Członkom grupy pozostawiono jedynie decyzje w kwestiach najistotniejszych dla ochrony ich praw podmiotowych (co do cofnięcia pozwu, zrzeczenia się i ograniczenia roszczenia, i zawarcia ugody). W związku z ilością ciążących na reprezentancie grupy obowiązków może się okazać, że wyznaczony reprezentant nie jest w stanie należycie wykonywać swoich obowiązków. Przewidując takie sytuacje, ustawodawca wprowadził możliwość jego zmiany. Zgodnie z przepisami na wniosek więcej niż połowy członków grupy sąd może dokonać zmiany reprezentanta grupy. W takiej sytuacji wniosek powinien wskazywać proponowanego reprezentanta grupy oraz zawierać jego oświadczenie o wyrażeniu zgody na bycie reprezentantem. Sąd wydaje w takich przypadkach postanowienie na posiedzeniu niejawnym. Podejmując decyzję o zmianie reprezentanta grupy, sąd powinien się kierować okolicznościami sprawy. Przepisy nie zawierają bowiem w tym zakresie żadnych wskazówek. Warto jednak pamiętać, że zmiana reprezentanta grupy nie powoduje wygaśnięcia udzielonego adwokatowi w postępowaniu grupowym pełnomocnictwa. Dodatkowo zaś w przypadku złożenia wniosku o zmianę reprezentanta grupy po wydaniu wyroku bieg terminu do zaskarżenia wyroku nie może się skończyć wcześniej niż z upływem dwóch tygodni od uprawomocnienia się postanowienia.

Podstawa prawna:

Art. 8 ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44).

Czy pozew można złożyć wyłącznie przeciw firmie

Czytelnicy rozważają możliwość pozwania lokalnego mechanika. Nie ma on wprawdzie zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale po konkurencyjnych stawkach naprawia drobne usterki, uzupełnia i wymienia płyn i oleje. Ostatnio okazało się jednak, że naprawy dokonywane były wadliwie, a używane w trakcie pracy oleje i płyn niezgodne z normami. W efekcie doprowadzało to do dalszych usterek. Czy to, że pozwany nie jest przedsiębiorcą, uniemożliwi złożenie pozwu zbiorowego?

dgp@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »