| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Postępowanie uproszczone

Postępowanie uproszczone

Niektóre rodzaje spraw rozpatrywane są w postępowaniu uproszczonym. Dotyczy to spraw o niskiej wartości przedmiotu sporu jak również spraw o zapłatę czynszu za najem. W takich sprawach większość pism procesowych wnosi się na urzędowych formularzach

Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa wskazuje, jest mniej skomplikowane. „Uproszczoność” przejawia się przede wszystkim w tym, że nie można w takim postępowaniu kumulować roszczeń, ogranicza się postępowanie dowodowe, a większość pism wnosi się na specjalnych formularzach.

Zakres spraw

W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpatrywane sprawy o:

  • Roszczenia wynikające z umów, pod warunkiem jednak, że wartość przedmiotu sporu nie przekracza w takiej sprawie 10 tyś. złotych.
  • Roszczenia o zapłatę czynszu za najem lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. W tym wypadku wartość przedmiotu sporu nie ma znaczenia.

Formularz

Pozew w postępowaniu uproszczonym wnosi się na urzędowym formularzu. Formularze takie można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości albo pobrać w wersji papierowej w sądzie.

Jeżeli natomiast pozew został wniesiony na formularzu, wtedy odpowiedz na pozew/sprzeciw/zarzuty muszą być wniesione również na odpowiednich formularzach.

Odmienności postępowania

W postępowaniu uproszczonym nie można kumulować roszczeń. Można zatem dochodzić jedynym pozwem tylko jednego roszczenia. W sytuacjach wyjątkowych można połączyć roszczenia. Jednak muszą one wynikać z tej samej umowy.

Powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia są dopuszczalne tylko i wyłącznie jeżeli nadają się do rozpatrzenia w postępowaniu uproszczonym.

W postępowaniu uproszczonym niedopuszczalne są przekształcenia podmiotowe.

W postępowaniu uproszczonym nie można przeprowadzać dowodu z opinii biegłego.

Opłaty

W sprawach toczących się w postępowaniu uproszczonym łatwo obliczyć wartość tzw. wpisu sądowego. Jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 2000 zł wtedy wpis wyniesie 30 zł.

Jeżeli wpis jest w granicach 2.000 zł do 5.000 zł wtedy wpis wynosi 100 zł.

Natomiast w wypadkach gdy sprawa toczy się o nie mniej niż 5 tyś zł i o nie więcej niż o 7,5 tyś zł. wtedy powód musi zapłacić 250 zł.

W wypadku gdy wartość sprawy przewyższa kwotę 7,5 tyś do zapłaty jest 300 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK