| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Postępowanie uproszczone

Postępowanie uproszczone

Niektóre rodzaje spraw rozpatrywane są w postępowaniu uproszczonym. Dotyczy to spraw o niskiej wartości przedmiotu sporu jak również spraw o zapłatę czynszu za najem. W takich sprawach większość pism procesowych wnosi się na urzędowych formularzach

Postępowanie uproszczone, jak sama nazwa wskazuje, jest mniej skomplikowane. „Uproszczoność” przejawia się przede wszystkim w tym, że nie można w takim postępowaniu kumulować roszczeń, ogranicza się postępowanie dowodowe, a większość pism wnosi się na specjalnych formularzach.

Zakres spraw

W postępowaniu uproszczonym mogą być rozpatrywane sprawy o:

  • Roszczenia wynikające z umów, pod warunkiem jednak, że wartość przedmiotu sporu nie przekracza w takiej sprawie 10 tyś. złotych.
  • Roszczenia o zapłatę czynszu za najem lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu w spółdzielni mieszkaniowej. W tym wypadku wartość przedmiotu sporu nie ma znaczenia.

Formularz

Pozew w postępowaniu uproszczonym wnosi się na urzędowym formularzu. Formularze takie można pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości albo pobrać w wersji papierowej w sądzie.

Jeżeli natomiast pozew został wniesiony na formularzu, wtedy odpowiedz na pozew/sprzeciw/zarzuty muszą być wniesione również na odpowiednich formularzach.

Odmienności postępowania

W postępowaniu uproszczonym nie można kumulować roszczeń. Można zatem dochodzić jedynym pozwem tylko jednego roszczenia. W sytuacjach wyjątkowych można połączyć roszczenia. Jednak muszą one wynikać z tej samej umowy.

Powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia są dopuszczalne tylko i wyłącznie jeżeli nadają się do rozpatrzenia w postępowaniu uproszczonym.

W postępowaniu uproszczonym niedopuszczalne są przekształcenia podmiotowe.

W postępowaniu uproszczonym nie można przeprowadzać dowodu z opinii biegłego.

Opłaty

W sprawach toczących się w postępowaniu uproszczonym łatwo obliczyć wartość tzw. wpisu sądowego. Jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 2000 zł wtedy wpis wyniesie 30 zł.

Jeżeli wpis jest w granicach 2.000 zł do 5.000 zł wtedy wpis wynosi 100 zł.

Natomiast w wypadkach gdy sprawa toczy się o nie mniej niż 5 tyś zł i o nie więcej niż o 7,5 tyś zł. wtedy powód musi zapłacić 250 zł.

W wypadku gdy wartość sprawy przewyższa kwotę 7,5 tyś do zapłaty jest 300 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »