| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Jakie podmioty mogą brać udział w postępowaniu cywilnym

Stronami postępowania cywilnego są powód i pozwany. Nikt inny nie może być stroną postępowania. Jednak w samym procesie może wziąć udział więcej podmiotów. Nie są one stronami ale mają część uprawnień jakie przysługują powodowi i pozwanemu.

Organizacja społeczna

Organizacje społeczne bardzo rzadko występują w procesie cywilnym. Organizacje takie mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli może wstępować do postępowania w każdym jego stadium, może też przedstawiać sądowi istotny dla sprawy pogląd wyrażony w uchwale lub oświadczeniu. Status organizacji społecznej w postępowaniu przypomina status prokuratora.

Inspektor pracy

W sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy powództwo może wytoczyć nie tylko powód ale również inspektor pracy. Inspektor pracy czyni to na rzecz obywatela. Podobnie jak organizacja społeczna i prokurator inspektor pracy może wstąpić do postępowania. Musi mieć jednak na to zgodę powoda. Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta

Pozycja procesowa rzecznika praw konsumenta ukształtowana jest na wzór inspektora pracy. W sprawach o ochronę konsumentów rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz obywateli a także za zgodą powoda wstępować do postępowania na każdym jego stadium. Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Podsumowanie

Niniejszy artykuł nie omawia całościowo problematyki podmiotów postępowania cywilnego. Daje jednak ogólny ogląd kto jest kim w sprawach cywilnych. Oraz wyjaśnia jakie uprawnienia mają poszczególne podmioty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK