| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jakie są przesłanki zawieszenia postępowania

Jakie są przesłanki zawieszenia postępowania

Postępowanie w sprawach cywilnych często ulega zawieszeniu. Zawieszenie zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego może następować z urzędu lub na wniosek, może być obligatoryjne lub fakultatywne.

W czterech pierwszych sytuacjach mamy do czynienia z tzw. prejudykatem. Chodzi o to, że rozstrzygnięcie innej sprawy może mieć wpływ na postępowanie toczące się przed sądem cywilnym.

Na wniosek

Kodeks cywilny zna również sytuacje gdy zawieszenie postępowania następuje na w niosek. Z wnioskiem może wystąpić jena strona ale również możemy się spotkać ze zgodnym wnioskiem stron.

Sąd zawiesi postępowanie na wniosek spadkobiercy, jeżeli powód dochodzi przeciwko niemu wykonania obowiązku, należącego do długów spadkowych, a spadkobierca nie złożył jeszcze oświadczenia o przyjęciu spadku i termin do złożenia takiego oświadczenia jeszcze nie upłynął. W tym wypadku sąd musi zawiesić postępowanie a więc mówimy tu o zawieszeniu obligatoryjnym.

Sąd może również zawiesić postępowanie gdy zgodnie wniosą o to strony. Jest to zawieszenie fakultatywne.

Podsumowanie

Kodeks postępowania cywilnego wymienia kilkanaście przyczyn dla których można bądź trzeba zawiesić postępowanie. Warto zapoznać się z tymi przesłankami w trakcie trwania postępowania gdyż wiedza ta może się przydać w trakcie sprawy sądowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK