| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

Generalna zasada procesu cywilnego stanowi, iż sąd w każdym stanie postępowania powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy. Zasada ta wiąże się z przekonaniem, iż ugodowe załatwienie sporu jest najlepsza formą załatwienia sprawy.

Ugoda może zostać zawarta przed wszczęciem procesu, czyli w trakcie postępowania pojednawczego jak również w trakcie trwania procesu. Celem postępowania pojednawczego jest zwarcie ugody sądowej pod kontrolą sądu jeszcze przed wszczęciem procesu.

Przesłanki

Przesłanki dopuszczalności ugody sądowej:

1. Ugoda może być zawarta w każdym stadium postępowania

2. Przedmiotem ugody może być tylko sprawa cywilna, dla której dopuszczalna jest droga sądowa. Oznacza to, iż postępowanie pojednawcze może toczyć się w sprawach, których charakter zezwala na zawarcie ugody. Zatem ugoda może być zawarta w sprawach majątkowych jak również, w sprawach niemajątkowych, w których możliwe jest zawarcie ugody np. w sprawach z zakresu ochrony dóbr osobistych.

3. Treść ugody musi być zgodna z prawem, zasadami współżycia społecznego i nie może zmierzać do obejścia prawa. Oznacza to, iż ugoda zawierana w postępowaniu pojednawczym podlega kontroli sądu pod względem zgodności z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz ewentualnym zamiarem obejścia prawa.

Postępowanie pojednawcze

Postępowanie pojednawcze rozpoczyna się przez zgłoszenie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Wniosek taki należy złożyć zawsze w sądzie rejonowym, bez względu na to, który sąd rejonowy czy okręgowy byłby właściwy do rozpozna sprawy w I instancji w przypadku wniesienia powództwa. Natomiast miejscowo właściwy jest sąd właściwości ogólnej przeciwnika, czyli tej strony sporu, do której kierowane jest zawezwanie do próby ugodowej.

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej powinien być złożony w formie pisemnej i odpowiadać warunkom przewidzianym dla pisma procesowego. Wniosek powinien zawierać zwięzłe przedstawienie zarzutów sygnalizujące, co będzie przedmiotem postępowania pojednawczego. Wniosek ponadto musi zawarć aktualny adres osoby zawezwanej do próby ugodowej. W przypadku braku adresu, jak również innych barków formalnych wniosku sąd wezwanie wnoszącego wniosek do jego uzupełnienia a w przypadku jego nieuzupełnienia wniosek zawróci, na co zażalenie nie przysługuje. Wniosek o przeprowadzenie postępowania pojednawczego powinien być należycie opłacony, podlega on opłacie stałej w wysokości 40 złotych.

Postępowanie pojednawcze przeprowadzane jest w składzie jednego sędziego, obejmuje ono pertraktacje i wyjaśnienia stron. Sąd próbę ugodową przeprowadza na posiedzeniu niejawnym, z którego spisywany jest protokół. Podczas postępowanie pojednawczego nie przeprowadza się dowodów na potwierdzenie przedstawionych przez strony okoliczności sprawy. Jeżeli strony dojdą do porozumienia i zdecydują się na zawarcie ugody treść ugody wciąga się do protokołu z posiedzenia, który muszą podpisać obie strony. Jeżeli sąd uzna ugodę za niedopuszczalna wyda odpowiedzenie postanowienie, na które stronom służy zażalenie.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK