| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Występując z pozwem o spełnienie świadczenia (roszczenie główne) dochodzimy zazwyczaj także zapłaty odsetek za opóźnienie (roszczenie poboczne). Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie dochodzić zapłaty odsetek za opóźnienie.

Kiedy przedawniają się odsetki?

Przedawnienie odsetek ciągle budzi spory zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie. Dominującym wydaje się być pogląd, zgodnie z którym odsetki przedawniają się po trzech latach (wyrok SN z dnia 19 listopada 2004 r., II CK 175/04). Wynika to z faktu, że są one świadczeniem okresowym. Przedawnione odsetki stają się zobowiązaniem naturalnym. Oznacza to, że można ich dochodzić przed sądem ale pozwany może podnieść zarzut przedawnienia i sąd nie przyzna powodowi takich odsetek.

Istnieje również pogląd, iż odsetki przedawniają się wraz z roszczeniem głównym (uchwała SN z dnia 26 stycznia 2005 r., III CZP 42/04). Niewątpliwie zaś - po przedawnieniu roszczenia głównego nie ma możliwości dochodzenia odsetek.

Specyficzne przypadki

Kapitalizacja odsetek rozumiana jest jako doliczenie odsetek do należności głównej. Powoduje to, że suma odsetek staje się kapitałem i są od niej naliczane odsetki. Co do zasady taka kapitalizacja jest niemożliwa. Zgodnie z art. 482 kodeksu cywilnego obowiązuje zasada zakazująca anatocyzmu (czyli naliczania i pobierania odsetek od wcześniejszych odsetek). Zasada powyższa nie dotyczy:

  • pożyczek długoterminowych, których udzielają instytucje kredytowe,
  • sytuacji, w których strony wyraziły w umowie zgodę na takie odsetki,
  • przypadków, gdy wierzyciel wytoczył powództwo o zapłatę zaległych odsetek.

Odsetki za opóźnienie można wówczas skapitalizować ze świadczeniem głównym. Oblicza się wtedy odsetki za opóźnienie na dzień przed dniem złożenia pozwu i dodaje do kwoty głównej. Natomiast odsetek żąda się od tak wyliczonej kwoty od dnia wniesienia powództwa do dnia zapłaty.

Inaczej wygląda również dochodzenie odsetek za opóźnienie przy umowie darowizny. W wypadku gdy darczyńca opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, obdarowany może żądać odsetek za opóźnienie dopiero od dnia wytoczenia powództwa. Wytoczenie powództwa stanowi więc warunek konieczny dla dochodzenia odsetek. Powyższe dotyczy tylko niewykonanej w terminie darowizny pieniężnej.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK