| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Wniosek o uzupełnienie wyroku

Wniosek o uzupełnienie wyroku

Co mogę zrobić w sytuacji gdy sąd w wydanym wyroku pozostawił bez rozstrzygnięcia część moich żądań zgłoszonych w pozwie?  

Sąd powinien ustosunkować się pozytywnie lub negatywnie do wszystkich żądań zgłoszonych przez powoda w toku procesu. Zarówno do tych zgłoszonych w pozwie, pismach procesowych i ustnie na rozprawie. W razie gdy w wyroku orzeczono tylko co do części dochodzonych roszczeń, powód ma prawo domagać się uzupełnienia wyroku

Zgodnie z art. 351 kodeksu postępowania cywilnego, w sytuacji gdy sąd nie rozstrzygnął o części roszczeń zgłoszonych w pozwie, może Pan zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, zmierzający do objęcia jednym rozstrzygnięciem całej sprawy. Termin do zgłoszenia takiego wniosku wynosi dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od jego doręczenia( tylko gdy doręczenie następuje z urzędu).

Wniosek może zmierzać do uzupełnienia żądań ubocznych, kwestii kosztów sądowych czy nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Można go również zgłosić gdy sąd nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu( np. kwestia władzy rodzicielskiej przy wyroku orzekającym rozwód).

Sąd powinien uzupełnić wyrok, w zakresie wskazanym przez Pana we wniosku. Wydaje w tym celu nowy wyrok. Odbywa się to po uprzednim przeprowadzeniu rozprawy (wyjątek stanowi orzekanie co do kosztów sądowych i nadania rygoru natychmiastowej wykonalności).

Innym wyjściem jest złożenie drugiego pozwu, ale wiąże się to na ogół z dodatkowymi kosztami (wpis sądowy itp.). To rozwiązanie pozostaje Panu w razie uchybienia terminu do wniesienia wniosku o uzupełnienie orzeczenia.

Podstawa prawna: art. 351 kodeksu postępowania cywilnego

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Tagi

sąd, wyrok

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK