| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Inne pozwy > Uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone

Uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone

Wzorce umowne, którymi posługują się przedsiębiorcy mogą zawierać postanowienia niezgodne z prawem. Jednakże konsument, który zawarł umowę z nieuczciwym przedsiębiorcą może się bronić. Służy temu m.in. pozew o uznanie postanowienia wzorca za niedozwolone.

Wzorce umowne (ogólne postanowienia umowne, regulaminy, taryfy) to element stosunku umownego.

Wzorcami posługują się przedsiębiorcy co do zasady zawierający umowy w sposób masowy. Będą więc z nich korzystać przede wszystkim banki, firmy ubezpieczeniowe, operatorzy telefoniczni.

Postanowienia pochodzące z wzorca nie podlegają jednak negocjacjom. Tym samym konsument zawierający umowę nie ma żadnego wpływu na ich treść. W takiej sytuacji wspomniane postanowienia mogą być narzędziem nadużyć.

Polski ustawodawca chce jednak chronić konsumentów. Wyrazem tej tendencji jest wprowadzenie sądowej kontroli wzorców.

Właściwy sąd

Sądem rozpatrującym sprawy o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone jest Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Legitymacja czynna

Legitymacja czynna to inaczej uprawnienie do wszczęcia procesu w danej sprawie. Powód musi być zawsze legitymowany czynnie aby mógł wnieść pozew do sądu.

Proces w takiej sprawie może wszcząć każdy, kto mógł zawrzeć umowę z użyciem wzorca. Powództwo może wytoczyć również organizacja społeczna, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Zaprzestanie stosowania wzorca

Zaprzestanie stosowania wzorca umownego nie jest podstawą do umorzenia postępowania. Sprawę o stwierdzenie postanowień wzorca za niedozwolone można wnieść również gdy przedsiębiorca zaprzestał stosowania tego wzorca.

Odrębności proceduralne

W tego rodzaju sprawach nie można zawierać ugody. Sąd nie może wydać wyroku tylko na podstawie uznania powództwa. Wyroki sądu publikowane są w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wyroki zapadłe w tego rodzaju sprawach mają skutek wobec osób trzecich (od momentu wpisania do odpowiedniego rejestru).

Rejestr

Wszystkie postanowienia umowne uznane za niedozwolone wpisywane są do specjalnego rejestru urzędowego. Rejestr taki prowadzi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Rejestr ten jest jawny i każdy ma do niego wgląd. 

Jak zatem widać sprawy o uznanie postanowień wzorca mają wiele odrębności proceduralnych. Na szczęście jednak tego typu sprawy bardzo rzadko nas spotykają.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sądem rozpatrującym sprawy o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone jest Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Sądem rozpatrującym sprawy o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone jest Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »