| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy cywilne > Odpowiedz na pozew

Odpowiedz na pozew

Dostałem właśnie pozew. Sprawa toczy się o 4,5 tyś. zł. Dodam, że chodzi o niezapłacone faktury, które wystawione były na zakup towaru z hurtowni do mojego sklepu. Co ja teraz muszę robić? Czy mam wysłać jakieś pismo do sądu?  

W sprawach między przedsiębiorcami (sprawy gospodarcze) odpowiedz na pozew jest obligatoryjna. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca musi w terminie 2 tygodni wysłać do sądu rozpatrującego sprawę pismo, w którym pozwany przedstawi wszystkie swoje twierdzenia, zarzuty i dowody na ich poparcie. Jeżeli nie uczyni tego w odpowiedzi na pozew wtedy utraci prawo do powoływania ich w trakcie procesu.

Dlatego też w sprawie gospodarczej tak ważna jest odpowiedz na pozew. Nie złożenie jej albo złożenie po terminie może mieć bardzo fatalne skutki.

Odpowiedz na pozew to normalne pismo procesowe. Musi zawierać oznaczenie sądu i stron, datę i miejsce sporządzenia, musi określać stanowisko strony w sprawie a ponadto zawierać wnioski dowodowe i podpis.

Odpowiedz na pozew należy doręczyć każdemu z powodów (jeżeli jest ich więcej niż jeden). Następnie należy przesłać egzemplarz do sądu wraz z dowodami doręczenia pisma stronom.

W sprawach toczących się w postępowaniu uproszczonym, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 000 zł, odpowiedź na pozew należy złożyć na specjalnym, urzędowym formularzu.

Jak zatem widać odpowiedz na pozew to bardzo ważne pismo procesowe i nie można lekceważyć jego znaczenia.

Podstawa prawna: kodeks postępowania cywilnego

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK