| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Wnioski > Postępowanie klauzulowe

Postępowanie klauzulowe

W postępowaniu klauzulowym sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym. Natomiast tylko i wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego można prowadzić egzekucję komorniczą.

Nie wymienionym w k.p.c. tytułem wykonawczym jest bankowy tytuł wykonawczy. Jest to dokument wystawiany przez bank na podstawie ich ksiąg.

Właściwość sądu

Samo postępowanie klauzulowe rozpoczyna się na wniosek pochodzący od jednej ze stron. Wniosek składa strona wygrywająca, a więc strona na rzecz której zasądzono świadczenie. W przepisach prawa stronę tę określa się mianem wierzyciela.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności kieruje się do sądu sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Jeżeli natomiast akta sprawy znajdują się w sądzie drugiej instancji to klauzulę może nadać również sąd wyższej instancji. Klauzuli nigdy nie nadaje Sąd Najwyższy.

Tytułom egzekucyjnym pochodzącym od sądu administracyjnego oraz innym tytułom klauzulę wykonalności nadaje sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika. Jeżeli tej właściwości nie można ustalić, klauzulę nadaje sąd rejonowy, w którego okręgu ma być wszczęta egzekucja, a gdy wierzyciel zamierza wszcząć egzekucję za granicą - sąd rejonowy, w którego okręgu tytuł został sporządzony.

Warto bowiem wiedzieć, że klauzulę wykonalności nadają jedynie sądy powszechne.

Klauzulę wykonalności może nadać również referendarz sądowy. Nie może on jednak nadawać klauzul na rozszerzających skuteczność orzeczenia.

Przebieg

Sprawą o nadanie klauzuli wykonalności sąd zajmuje się niezwłocznie. Kodeks postępowania cywilnego daje sądowi na załatwienie tej sprawy maksimum 3 dni czasu. Tak więc po wpłynięciu wniosku wierzyciela sąd powinien rozpatrzyć sprawę w góra 3 dni. Niestety kodeks nie określa co się stanie jeżeli sąd nie rozpozna wniosku w tym terminie.

Trochę inaczej wygląda sytuacja gdy tytuł egzekucyjny został wydany w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu. W takim wypadku sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.

Tak samo wygląda rzecz przy nadawaniu klauzul nakazom zapłaty. Sąd bowiem nadaje klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się.

Sprawę o nadanie klauzuli wykonalności rozpoznaje sąd w składzie jednoosobowym.

Treść klauzuli

Klauzula wykonalności powinna zawierać stwierdzenie, że tytuł uprawnia do egzekucji, a w razie potrzeby oznaczać jej zakres.

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, tytułom egzekucyjnym zasądzającym świadczenie w walutach obcych sąd nada klauzulę wykonalności ze zobowiązaniem komornika do przeliczenia zasądzonej kwoty na walutę polską według średniego kursu złotego w stosunku do walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym przekazanie należności wierzycielowi.

Treść klauzuli wykonalności określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Zażalenie

Na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie. Zażalenie może wnieść dłużnik i wierzyciel. Termin do wniesienia zażalenia biegnie dla wierzyciela od daty wydania mu tytułu wykonawczego lub postanowienia odmownego, dla dłużnika - od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK