| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Bezpieczeństwo pracy > Czy szkolenie z zakresu BHP jest obowiązkowe?

Czy szkolenie z zakresu BHP jest obowiązkowe?

Pracodawca wysyła mnie na szkolenie BHP. Czy muszę w nim uczestniczyć?

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym. Przepisy kodeksu pracy przewidują jednak sytuację kiedy uczestnictwo w szkoleniu nie jest obowiązkowe. Zgodnie bowiem z art. 2373 § 2 zd 2 szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Ponadto § 15 ust 5 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przewiduje iż, z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w określonym (w art.15 ust 4 w/w rozporządzenia) okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego, lub odbyła w okresie (wymienionym w art.15 ust 4 w/w rozporządzenia) szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Zobacz również: Kiedy szkolenie z zakresu BHP jest praca w godzinach nadliczbowych

Należy również podkreślić, że pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Warto zaznaczyć, że szkolenia z zakresu BHP wlicza się do czasu pracy i są przeprowadzone na koszt pracodawcy.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy

Zobacz również serwis: Bezpieczeństwo pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »