| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Bezpieczeństwo pracy > Szkolenie BHP poza godzinami pracy

Szkolenie BHP poza godzinami pracy

Pracodawca skierował mnie na szkolenie BHP poza godzinami pracy. Czy w związku z tym należy mi się dodatek za nadgodziny? Pracodawca twierdzi ze było to moim obowiązkiem i nie będzie płacił mi za nadgodziny. Kto ma rację?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy szkolenia z zakresu BHP odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy, co oznacza, że zarówno szkolenia wstępne jak i okresowe wliczane są do czasu pracy pracownika. Jeżeli szkolenie odbywa się poza ustalonymi godzinami pracy za ten czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie powiększone o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych lub czas wolny.

Należy również podkreślić, że podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności znać przepisy i zasady BHP, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.

Reasumując, obowiązkiem pracownika jest uczestniczenie w szkoleniach BHP, zaznaczając jednocześnie że za szkolenie poza godzinami pracy uważa się za pracę w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje czas wolny lub dodatek. W związku z powyższym Pani pracodawca nie ma racji.

Podstawa prawna:

Art. 211, Art. 2373 Kodeksu pracy

Zobacz również serwis: Bezpieczeństwo pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »