| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Czas pracy > Kiedy podróż służbowa będzie czasem pracy?

Kiedy podróż służbowa będzie czasem pracy?

Podróże służbowe stały się nieodłącznym elementem pracy dla wielu polskich pracowników. Podróże te często mają miejsce poza godzinami pracy lub w dni wolne od pracy. Czy podróże służbowe wliczane są do czasu pracy oraz czy podróż służbowa może usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Czym jest podróż służbowa?

Definicja podróży służbowej znajduje się w Kodeksie pracy, dokładnie w art. 77(5), który stanowi, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Czas przejazdu

Warto wspomnieć, że Kodeks pracy definiuje czas pracy jako czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Zobacz: Czas pracy Vademecum

Mirosław K. został oddelegowany na spotkanie biznesowe do miejscowości oddalonej od miejsca pracy i jego zamieszkania o 350 kilometrów. Spotkanie to rozpoczynało się o 8 rano i trwało do 16. Podróż pociągiem rozpoczęła się o 4 rano, a powrót po zakończonym spotkaniu zajął panu Mirosławowi 5 godzin. Ile godzin można zaliczyć panu Mirosławowi do czasu pracy?

W przytoczonym wyżej przykładzie powstaje pytanie jak traktować godziny, które pan Mirosław poświęcił na dojazd i powrót z miejsca spotkania. Wracając do definicji kodeksowej czasu pracy, za czas pracy będzie można uznać panu Mirosławowi jedynie czas realnego wykonywania zadania będącego celem jego podróży służbowej. Spotkanie trwało 8 godziny – tyle też godzin zostanie uznane jako czas pracy pana Mirosława. Jeżeli jednak w trakcie podróży pan Mirosław również wykonywał pracę, np. przygotowywał wystąpienie, redagował pisma itp., to czas podróży również zostanie zaliczony do czasu pracy pana Mirosława.

Czas wolny, który pracownik spędza w delegacji, np. czas noclegu, nigdy nie będzie wliczał się do czasu pracy.

Czy podróż służbowa usprawiedliwia nieobecność w pracy?

Jeżeli pan Mirosław z naszego przykładu, wróciłby do domu późną nocą, to czy mógłby następnego dnia nie pojawić się w pracy?

Jeżeli podróż pracownika miałaby miejsce w porze nocnej i zakończyłaby się w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny, to złożenie oświadczenia w tej sprawie przez pracownika stanowi usprawiedliwienie nieobecności w pracy. Takie uprawnienie przysługuje pracownikom na podstawie rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Zobacz serwis: Czas pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »