| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Czas pracy > Jak długo przysługuje przerwa w pracy na karmienie?

Jak długo przysługuje przerwa w pracy na karmienie?

Kobietom w okresie ciąży, jak i po jej zakończeniu przysługuje wiele uprawnień. Przerwa w pracy przeznaczona na karmienie dziecka jest jednym z nich. Przerwa na karmienie uzależniona jest od liczby urodzonych dzieci oraz od wymiaru czasu pracy, w jakim kobieta była zatrudniona, co więcej, jest ona wliczana do czasu pracy.

Przerwy w pracy przeznaczone na karmienie piersią przysługują w różnym wymiarze w zależności od liczby urodzonych dzieci oraz od wymiaru czasu pracy, w jakim kobieta była zatrudniona. Tak więc art. 187 § 1 Kodeksu pracy jasno stanowi, że takiej kobiecie przysługują:

  • w przypadku jednego dziecka - dwie przerwy po 30 minut,
  • w przypadku więcej niż jednego dziecka - dwie przerwy po 45 minut każda (tj. 1,5 godziny).

Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

Prawo do przerwy w pracy pracownicy karmiącej piersią

Powyższa regulacja odnosi się tylko do kobiet, których dzienny czas pracy przekracza 6 godzin. W przypadku zaś kobiet pracujących dziennie w czasie nieprzekraczającym 6 godzin, przysługuje tylko jedna przerwa na karmienie. Ma tu więc znaczenie wymiar dobowego czasu pracy, ponieważ § 2 Kodeksu pracy stanowi, że pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godzinny dziennie takowe przerwy nie przysługują.

Co więcej, kobieta karmiąca może wcześniej kończyć lub później zaczynać pracę, jednak skrócenie czasu pracy w ten sposób powinno odpowiadać długości przerw jej przysługujących.

Wyjątek: Jeśli chodzi o kobiety nauczycielki (co wynika z art. 69 Karty Nauczyciela), które wykonują ponad 4 godziny ciągłej, dziennej pracy, przysługuje im to uprawnienie w postaci jednogodzinnej przerwy wliczanej do czasu pracy.

Okres korzystania z uprawnienia karmienia piersią

Kodeks pracy ani nie określa maksymalnego czasu korzystania z przywileju ani też nie uzależnia jego przysługiwania od wieku dziecka. Nie nakłada również obowiązku w postaci przedłożenia przez kobietę pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego fakt karmienia piersią (jak ma to miejsce w przypadku pracownic w ciąży w zw. z art. 185 Kodeksu pracy).

Jednak w przypadku oczywistego i racjonalnego przekroczenia przez kobietę karmiącą tego okresu (np. okres korzystania z przerw na karmienie trwa dłużej niż rok), pracodawca może żądać od niej potwierdzenia tego faktu. Wówczas obowiązkiem pracownicy będzie udokumentowanie tego poprzez np. dostarczenie zaświadczenia lekarskiego.

Czy mam prawo do przerwy na karmienie dziecka

Przyznanie uprawnienia poprzez złożenie wniosku

Ważnym jest, aby kobieta, która chce skorzystać z powyższego uprawnienia złożyła o nie stosowny, pisemny wniosek. We wniosku powinny zostać zawarte informacje, takie jak:

  • dane dziecka - imię, nazwisko, data urodzenia,
  • data rozpoczęcia korzystania z uprawnienia,
  • sposób wykorzystywania przerw.

Polecamy serwis: Czas pracy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 208 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014r., poz. 191 z późn.zm.).

Wyrok z SN z 2 czerwca 1995 r., (sygn. akt I PRN 23/95).

Wyrok z 16 grudnia 1999 r., (sygn. akt I PKN 468/99).

Wyrok z 19 marca 2002 r., (sygn. akt I PKN 156/01).

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »