| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > Kiedy można podwyższyć wynagrodzenie z tytułu wykonania dzieła?

Kiedy można podwyższyć wynagrodzenie z tytułu wykonania dzieła?

Zamówiłam u krawcowej uszycie sukni ślubnej, umówiłyśmy się wstępnie ile wyniesie koszt sukni, krawcowa jednak poinformowała mnie, że może w wyniku dodatkowych prac podwyższyć wynagrodzenie, kiedy krawcowa może podwyższyć wynagrodzenie? czy jest o zgodne z prawem?

Określenie wysokości wynagrodzenia

Na wstępnie warto zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia - tzw. wynagrodzenie ryczałtowe lub może zostać określone na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów- tzw. wynagrodzenie kosztorysowe. Z tego co Pani pisze wnioskuje, że umówiła się Pani z krawcową na wynagrodzenie kosztorysowe.

Jeżeli strony określiły wynagrodzenie na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe), a w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak należności uiszczonej za materiały lub robociznę przed zmianą cen lub stawek.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Podwyższenie wynagrodzenia

Zgodnie z art. 630 Kodeksu cywilnego jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził przyjmujący zamówienie ( w Pani przypadku krawcowa), może ona żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mogła przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Krawcowa nie możne żądać od Pani podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykona prace dodatkowe bez uzyskania Pani zgody.

Warto jednak zaznaczyć, że gdyby zaszła konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, może Pani od umowy odstąpić. Powinna jednak Pani to uczynić niezwłocznie pamiętając o zapłacie części umówionego wynagrodzenia. 

Na zakończenie warto wspomnieć, że jeżeli strony umówiły się na wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Jeżeli jednak wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.

Reasumując; przepisy Kodeksu cywilnego przewidują możliwość podwyższenia wynagrodzenia z tytułu wykonania dzieła.

Zobacz również serwis: Praca

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia.
Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK