| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > Kiedy wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zmianie?

Kiedy wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zmianie?

Zawarłem umowę o dzieło, wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie kosztorysu, kiedy może ulec ono zmianie i czy przepisy kodeksu cywilnego regulują tego rodzaju zmiany?

Określenie wynagrodzenia

Wynagrodzenie w umowie o dzieło może zostać określone na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów- tzw. wynagrodzenie kosztorysowe.

Należy podkreślić, że przy tego rodzaju wynagrodzeniu strony muszą się liczyć z tym, że jego wysokość może być ostatecznie zupełnie inna niż ta ustalona w chwili zawarcia umowy.

Aby zapobiec niepotrzebnym konfliktom strony mogą wskazać w umowie o ile procent może maksymalnie wzrosnąć wynagrodzenie za wykonanie dzieło.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Zmiana wynagrodzenia

Ponadto warto zaznaczyć, że przepisy kodeksu cywilnego przewidują dwie sytuacje kiedy wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zmianie, i tak :

  • Zgodnie z art. 629 Kodeksu cywilnego jeżeli w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia.

Nie dotyczy to jednak należności uiszczonej za materiały lub robociznę przed zmianą cen lub stawek.

  • Zgodnie z art. 630 Kodeksu cywilnego jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowych, będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli jednak zestawienie planowych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania uprzedniej zgody zamawiającego.

Warto również zaznaczyć, że zgodnie z art. 631 Kodeksu cywilnego jeżeli zajdzie konieczność znacznego podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, zamawiający może od umowy odstąpić, powinien jednak uczynić to niezwłocznie i zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.

Zobacz również serwis: Praca

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania uprzedniej zgody zamawiającego.
Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania uprzedniej zgody zamawiającego.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »