| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > Jak zatrudnić nianię na umowie uaktywniającej?

Jak zatrudnić nianię na umowie uaktywniającej?

Aby zatrudnić nianię należy zawrzeć umowę uaktywniającą, w której stronami będzie niania, rodzice bądź samotny rodzic. Jaka jest forma takiej umowy? Jakie elementy powinna zawierać?

Składki na ubezpieczenia społeczne

Niania zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dobrowolne dla niej jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń, składanie dokumentów rozliczeniowych, a także późniejsze wyrejestrowanie spoczywa na rodzicu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych finansuje za nianię składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne od podstawy wynagrodzenia nie wyższej niż płaca minimalna. Od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotę minimalnego wynagrodzenia opłatę wnosi rodzic. Składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe finansuje w całości z własnych środków niania, a opłaca je w ZUS-ie rodzic.

Finansowanie składek za nianię nie przysługuje w przypadku, gdy jedno z rodziców przebywa na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim, ojcowskim oraz urlopie wychowawczym, gdyż są to urlopy przyznawane na opiekę nad dzieckiem. Składki nie są również finansowane, jeśli rodzic korzysta z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, o której mowa w art. 61c ust. 1 Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 26 października 2007 r.,z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym. ZUS nie sfinansuje składek w sytuacji  gdy umowa została zawarta między nianią a rodziną zastępczą zawodową.

W przypadku utraty przez rodziców zatrudnienia lub zaprzestania prowadzenia działalności ZUS finansuje składki jeszcze przez okres trzech miesięcy od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Umowa uaktywniająca zawierana w tzw. pełnej rodzinie powinna być podpisana przez oboje rodziców, w przeciwnym razie ZUS nie będzie opłacał składek.

Zobacz: Praca na podstawie umowy agencyjnej

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »