| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Podróże służbowe > Czy za brak noclegu w podróży zagranicznej przysługuje ryczałt na dojazdy

Czy za brak noclegu w podróży zagranicznej przysługuje ryczałt na dojazdy

Nasz pracownik poleciał do Pragi na kilkugodzinne spotkanie. Tego samego dnia wracał do Polski, nie korzystał zatem w Pradze z noclegu. Czy przysługuje mu ryczałt na dojazd z lotniska i ponownie na lotnisko, skoro nie nocował w Pradze?

Tak. W przypadku miasta docelowego warunkiem wypłaty ryczałtu na dojazd nie jest korzystanie w nim z noclegu.

W delegacjach zagranicznych pracownicy mają prawo do dwóch ryczałtów odnoszących się do kosz­tów jazd lokalnych, tj. do:

  • tzw. ryczałtu dojazdowego w wysokości jednej diety, który przeznaczony jest na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noc­legu (§ 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych),
  • ryczałtu na przejazdy środkami komunikacji miejscowej w wysokości 10% diety za każdą rozpo­czętą dobę pobytu w podróży zagranicznej (§ 17 ust. 3 rozporządzenia w sprawie podróży służ­bowych).

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Korzystanie z noclegu jako warunek przysługiwania ryczałtu dojazdowego przypisany został tylko do miejscowości innej niż docelowa. Skoro zatem Praga była miejscowością docelową, świadczenie to po­winno zostać wypłacone. Inaczej byłoby tylko wówczas, gdyby pracownik nie ponosił kosztów przejazdów lokalnych, np. strona zagraniczna zabrałaby go z lotniska oraz zapewniła przejazd na lotnisko po zakończo­nym spotkaniu (§ 17 ust. 4 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych). Dodatkowo temu pracownikowi będzie przysługiwał ryczałt na przejazdy środkami komunikacji miejscowej, jeżeli poniósł dodatkowe koszty związane z przemieszczaniem się komunikacją lokalną poza samym dojazdem z lotniska (objętym pierw­szym z ryczałtów).

Podstawa prawna:

• § 17 ust. 1, ust. 3, ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługu­jących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r. poz. 167

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »