| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracodawca > GPS w samochodzie służbowym - kiedy zgodnie z prawem?

GPS w samochodzie służbowym - kiedy zgodnie z prawem?

Czy pracodawca ma prawo założyć swoim pracownikom w samochodzie służbowym system monitorowania i zarządzania pojazdami w oparciu o system GPS i jeżeli tak to na jakich warunkach?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie należy rozpocząć od analizy art. 22 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Z tego wynika, że jedną z cech stosunku pracy jest tzw. podporządkowanie – pracownik wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy i zgodnie z jego poleceniami. Ponadto pracodawca ma prawo wymagać od pracownika, aby ten w godzinach pracy wykonywał prace określonego rodzaju oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. W przypadku więc, gdy pracownik dostaje od pracodawcy do dyspozycji samochód służbowy, to - aby w  zachować wyżej wymienioną cechę stosunku pracy - pracodawca może np. założyć w samochodzie służbowym system monitorowania i zarządzania pojazdami w oparciu o system GPS.

Tego typu kontrola pracowników, wymaga spełnienia pewnych warunków.

Polecamy serwis: Samochód w firmie

Ochrona danych osobowych pracownika

Jak wynika z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (dalej – uoodo) każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych. Innymi słowy prawo do ochrony danych osobowych stanowi istotny element prawa do ochrony własnej prywatności, tj. do tego, aby pozostać anonimowym i móc samemu decydować o tym, jakie informacje można udostępnić osobom trzecim.

W przypadku nawiązania stosunku pracy ustawodawca jedynie w art. 22¹ KP określił jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracownika. Ponadto pracodawca może też żądać od pracownika podania innych danych osobowych, jeżeli jest to konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy a także jeśli obowiązek podania danych osobowych wynika z odrębnych przepisów.

Zgodnie art. 6 ust. 1 uoodo.,  w rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

Za Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 maja 2011 r., I OSK 1079/2010, należy stwierdzić, iż gromadzenie danych o pracowniku za pomocą GPS jest gromadzeniem danych osobowych w rozumieniu ww. ustawy, albowiem jak wypowiedział się NSA w pkt. 1 sentencji powołanego orzeczenia: „Informacją dotyczącą osoby jest zarówno informacja odnosząca się do niej wprost, jak i taka, która odnosi się bezpośrednio do przedmiotów czy urządzeń, ale poprzez możliwość powiązania tych przedmiotów czy urządzeń z określoną osobą pośrednio stanowi informację także o niej samej.”

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »