| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Pracownik

Czy pracodawca może narzucić pracownikowi skorzystanie z prywatnego samochodu w podróży służbowej

Aktualizacja: 09.10.2015

Czterech pracowników ma pojechać wspólnie w podróż służbową do oddalonego o 150 km miasta. Ze względu na stopień skomplikowania przejazdu przy skorzystaniu ze środków transportu publicznego, najlepszym rozwiązaniem byłoby dla nas, aby pracownicy pojechali prywatnym samochodem które­goś z nich. Czy możemy ich do tego zobowiązać? »

Czy można określić inne miejsce rozpoczęcia podróży służbowej niż faktyczne

Aktualizacja: 09.10.2015

Nasza jednostka ma wydział w małej miejscowości, która jest bardzo słabo skomunikowana (autobu­sy do sąsiedniej - oddalonej o kilkanaście kilometrów - miejscowości odjeżdżają dwa razy dziennie). Przy wyjazdach w delegacje pracownicy muszą dotrzeć najpierw do większej miejscowości, aby na- stępie pojechać dalej pociągiem lub autobusem do miejscowości docelowej. Czy dla osób zatrudnio­nych w tym wydziale (kilkoro z nich mieszka w małej miejscowości) możemy wskazywać jako miejsce rozpoczęcia delegacji większą miejscowość, z której wyjeżdżają pociągiem? »

Czy podróżą służbową są przejazdy po miejscowości rozpoczęcia delegacji?

Aktualizacja: 09.10.2015

W poleceniu wyjazdu służbowego jako środek lokomocji określiliśmy PKP, jednak odjazd pociągu następuje bardzo wcześnie rano (4.40). Po powrocie z delegacji pracownik dołączył do rozliczenia rachunek za przejazd taksówką z domu do dworca kolejowego, wskazując, że nie miał możliwości dojechania do dworca komunikacją miejską o tak wczesnej porze. Sprawdziliśmy to i z rozkładu jazdy autobusów miejskich wynika, że jest taka możliwość, tyle że pracownik byłby na dworcu 35 minut przed odjazdem pociągu, a spod domu musiałby wyjechać o godz. 3.45. Czy możemy uznać ten wyda­tek w kosztach delegacji i wypłacić pracownikowi zwrot kosztów przejazdu taksówką? »

Czy dopłaty do wypoczynku z zfśs mają charakter roszczeniowy?

Aktualizacja: 09.10.2015

Czy dopłaty do wypoczynku z zfśs mają charakter roszczeniowy? Czy pracownik może domagać się wypłaty dofinansowania do wypoczynku swojego i dziecka? Kiedy powinna nastąpić wypłata dofinan­sowania do wypoczynku? »

Czy sfinansowane z ZFŚS bilety do kina muszą być przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego

Aktualizacja: 01.10.2015

Tworzymy ZFŚS. W ramach integracji chcemy wynająć salę kinową i zaprosić wszystkich pracowników na maraton filmowy. Czy ze środków funduszu możemy sfinansować bilety do kina dla wszystkich uprawnionych, bez stosowania kryterium socjalnego? »

Jak rozliczyć zwrot wydatków na zakup artykułów spożywczych poniesionych przez pracownika uprawnionego do posiłków profilaktycznych?

Aktualizacja: 22.09.2015

Pracownik uprawniony do posiłków profilaktycznych samodzielnie kupuje artykuły żywnościowe, z których sporządza te posiłki. Nasza spółka jako pracodawca nie jest w stanie zapewnić mu takich posiłków. Następ­nie na koniec miesiąca pracownik otrzymuje zwrot poniesionych wydatków. Czy zwrot ten jest jego przycho­dem? A może pracownik mógłby skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11b updof? »

Zmiany w umowach terminowych

Aktualizacja: 07.08.2015

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza m.in. ograniczenie zawierania umów terminowych, maksymalny trzymiesięczny okres próbny oraz wyrównanie okresu wypowiedzenia w umowach na czas określony i nieokreślony »

Wadliwe wykonanie produktów lub z usług z winy pracownika

Aktualizacja: 30.05.2016

Zgodnie z ogólną zasadą pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za pracę wykonaną. Jednakże są przypadki, kiedy wynagrodzenie nie przysługuje. Między innymi jest tak w przypadku wadliwego wykonania produktów lub usług z winy pracownika. »

Zwolnienie z pracy aplikanta radcowskiego na zajęcia odbywane na aplikacji radcowskiej

Aktualizacja: 29.01.2015

23 sierpnia 2013 r. na podstawie art. 3 Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. 2013 poz. 829 ze zm.) weszła w życie zmiana ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 145 ze zm.) w przedmiocie zwolnienia aplikanta radcowskiego z pracy na zajęcia odbywane na aplikacji radcowskiej. »

Zatrudnianie członków rodziny – konsekwencje podatkowe

Aktualizacja: 11.12.2014

Zatrudnianie członków najbliższej rodziny w firmach należących do osób fizycznych to powszechna praktyka w obrocie gospodarczym. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu członka rodziny warto przeanalizować konsekwencje podatkowe takiego działania. »

Spotkanie świąteczne a prywatność pracownika

Aktualizacja: 08.12.2014

Spotkanie świąteczne w gronie pracowników to dobra okazja, by zintegrować się ze współpracownikami i przełożonymi. Jak zorganizować świąteczne spotkanie nie naruszając przy tym ani praw pracodawcy (np. prawo do ochrony dobrego imienia firmy, marki) ani pracowników (np. prawa do prywatności)? »

Przyjęcie świąteczne dla pracowników

Aktualizacja: 08.12.2014

Przyjęcia świąteczne dla pracowników, wigilie pracownicze oraz spotkania noworoczne to zwyczaje praktykowane coraz chętniej zarówno przez pracodawców jak i pracowników. Czy istnieją uniwersalne zasady organizacji przyjęć dla pracowników, o czym powinien pamiętać pracodawca i na co warto zwrócić uwagę? »

Monitoring w miejscu pracy

Aktualizacja: 10.12.2014

Pracodawca, który stosuje monitoring w miejscu pracy, powinien pamiętać o ochronie dóbr osobistych, nie tylko swoich i swojego zakładu, ale także pracownika. Jak wyznaczyć granice monitorowania w miejscu pracy, jeśli przepisy jasno nie wskazują, jak daleko może pójść pracodawca? »

Wigilia pracownicza nie musi być opodatkowana

Aktualizacja: 08.12.2014

Dbając o dobre relacje ze swoimi pracownikami, wielu pracodawców organizuje dla nich wigilie firmowe. Chcąc nieco zepsuć miłe nastroje, fiskus szuka możliwości opodatkowania takich imprez, jednak można się przed tym uchronić. Wigilia pracownicza również może być nieopodatkowana. »

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Aktualizacja: 25.11.2014

Wykonywanie przez cudzoziemców pracy na terenie Polski wymaga pozyskania zezwolenia na pracę. Generalną regułą jest, że zatrudnienie bez ważnego zezwolenia będzie uważane za pracę nielegalną, z czym wiążą się pewne negatywne skutki, zarówno dla pracownika-cudzoziemca jak też dla podmiotu, który powierzył mu wykonywanie pracy. Jakie rodzaje zezwoleń na pracę dla cudzoziemców wyróżniamy? »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK