| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nie dotyczy to pozyczek w najbliższej rodzinie. Ale gdy pożyczka przekracza 9637 zł trzeba spełnić kilka warunków formalnych.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. b), art. 7 ust. 5 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

Czy trzeba zgłosić pożyczkę od rodziny

Dziadek ma zamiar udzielić mi pożyczki w wysokości 100 tys. złotych na zakup mieszkania. Słyszałem, że pożyczka od dziadka nie będzie opodatkowana. Czy muszę ją zgłaszać w urzędzie skarbowym?

Tak Począwszy od 2007 roku obowiązuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie pożyczek udzielanych w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej pomiędzy osobami najbliższymi, o których mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przepis ten wymienia małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma oraz macochę. Umowy pożyczki zawierane pomiędzy tymi osobami korzystają z całkowitego zwolnienia tylko wtedy, gdy spełnione zostaną ustawowe warunki formalne.

Pożyczkobiorca musi złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentować otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową (SKOK) lub przekazem pocztowym.

Podkreślić należy, że opisane zwolnienie znajduje zastosowanie jedynie w przypadku, gdy kwota wynikająca z umowy pożyczki przekracza 9637 zł (czyli kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku w I grupie podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn). Pożyczki do tej kwoty zawierane pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej korzystają z bezwarunkowego zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ponieważ pożyczka od dziadka przekracza 9637 zł, pożyczkobiorca będzie musiał spełnić powyżej wskazane warunki. Deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych składa się na formularzu PCC-3. Wnuk korzystający z całkowitego zwolnienia z podatku w poz. 31 formularza (podstawa opodatkowania) powinien wpisać kwotę udzielonej pożyczki, czyli 100 tys. zł. Natomiast w poz. 33 (kwota obliczonego podatku) wpisuje 0.

Jednocześnie ze składanym zeznaniem trzeba udokumentować otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. b) i lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »