| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nie dotyczy to pozyczek w najbliższej rodzinie. Ale gdy pożyczka przekracza 9637 zł trzeba spełnić kilka warunków formalnych.

• Art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Czy pożyczka od wujka jest opodatkowana

Udzieliłem siostrzeńcowi pożyczkę w wysokości 30 tys. zł na zakup samochodu. Czy taka pożyczka w rodzinie podlega opodatkowaniu?

Tak Siostrzeniec, pomimo iż jest członkiem rodziny, nie należy do grona osób najbliższych korzystających ze zwolnień w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku pożyczek udzielanych w rodzinie powyżej kwoty 9637 zł ze zwolnienia z podatku mogą korzystać jedynie: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha.

Tylko umowy zawarte przez te osoby uprawniają do zwolnienia. Pożyczki powyżej tej kwoty udzielone pozostałym członkom rodziny nie podlegają opodatkowaniu tylko wtedy, gdy ich łączna kwota w okresie kolejnych trzech lat nie przekracza 5 tys. zł od jednego podmiotu, a od wielu podmiotów łącznie nie więcej niż 25 tys. zł. W opisanej sytuacji pożyczona kwota przekracza limit 5 tys. zł, siostrzeniec będzie musiał rozliczyć się z fiskusem. Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2 proc.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. d), art. 7 ust. 1 pkt 4) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

MAGDALENA MAJKOWSKA

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »