| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Czy pożyczka w rodzinie podlega PCC

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nie dotyczy to pozyczek w najbliższej rodzinie. Ale gdy pożyczka przekracza 9637 zł trzeba spełnić kilka warunków formalnych.


Otrzymałam od rodziców pożyczkę w wysokości 8 tys. zł. Czy w takiej sytuacji nie zapłacę podatku od czynności cywilnoprawnych?

Tak Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione z opodatkowania są pożyczki udzielane na podstawie umowy zawieranej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn.

Wyjaśnijmy, że przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn wyróżniają trzy grupy podatkowe: najbliższą rodzinę, dalszą rodzinę oraz pozostałych nabywców.

Do I grupy podatkowej ustawodawca zaliczył: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Ustawodawca dla każdej grupy podatkowej ustalił kwotę wolną od podatku. W przypadku I grupy jest to kwota 9637 zł. Córka, która otrzymała pożyczkę, zaliczana jest do I grupy podatkowej.

Ponieważ pożyczona kwota nie przekraczała kwoty niepodlegającej opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn, umowa pożyczki podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

• Art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 3 pkt 1) ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Czy dokumentować przekazanie pożyczki

Otrzymałem 80 tys. zł pożyczki od brata. Czy taka pożyczka powinna być odpowiednio udokumentowana, abym skorzystał ze zwolnienia z podatku?

Tak Chcąc skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od pożyczki otrzymanej od najbliższej rodziny należy posiadać dowód jej przekazania. Zwykle przekazywanie pieniędzy odbywa się w formie przelewu bankowego lub wpłaty gotówkowej na poczcie.

Przekazując pieniądze, warto pamiętać, aby na pocztowym druku wpłaty gotówkowej lub druku polecenia przelewu bankowego w rubryce Tytułem wyraźnie wskazać, że chodzi o pożyczkę. Jasne określenie, w jakim celu dokonywana jest wpłata lub przelew, pozwoli uniknąć ewentualnego zakwestionowania przez urząd skarbowy dowodu otrzymania pożyczki.

W przypadku przekazu pocztowego wypłata kwoty przekazu adresatowi (pożyczkobiorcy) następuje na podstawie wypełnionego przez nadawcę (pożyczkodawcę) blankietu przekazu pocztowego. Także w tym przypadku warto zadbać o właściwe i precyzyjne określenie tytułu przekazania pieniędzy. Wskazania takiego można dokonać w polu Miejsce na korespondencję, w którym nadawca może zamieścić dodatkowe informacje dotyczące przekazu.

reklama

Aktualizacja: 05.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »