| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Praca przy komputerze

Praca przy komputerze

Komputer jest obecnie powszechnym narzędziem pracy. Trudno sobie wyobrazić wykonywanie bez niego wielu czynności. Jego przydatności trudno więc nie docenić, ale praca przy komputerze powoduje wiele zagrożeń dla zdrowia pracownika. Pracodawca zobowiązany jest je eliminować i ograniczać.


Czy muszę sfinansować okulary
Regulamin pracy obowiązujący w mojej firmie przewiduje, że pracodawca pokrywa koszt zakupu okularów korygujących dla pracowników zatrudnionych przy komputerze. Koszt ten jest różny, bowiem niektórzy pracownicy wybierają dość drogie oprawki. Czy mogę zapisać w regulaminie, że zwracany będzie tylko koszt standardowych opraw?

TAK. Pracodawca jest obowiązany, zgodnie z zaleceniem lekarza, zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikowi pracującemu przy komputerze, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.
Ze względu na zróżnicowane ceny szkieł optycznych i oprawek pracodawca może mieć wątpliwości co do obowiązku ponoszenia pełnych kosztów wykonania okularów. Przepisy nie precyzują tej kwestii w sposób dostateczny. Pracodawca powinien więc pokryć koszty zakupu okularów korygujących, zgodnie z zaleceniami lekarza medycyny pracy, który określa rodzaj szkieł jakich powinien używać pracownik. Natomiast sposób realizacji tego obowiązku leży w jego gestii. Zasady finansowania okularów oraz kwotę, do jakiej pracodawca pokrywa koszty ich zakupu, mogą wynikać z regulaminu pracy lub innych przepisów obowiązujących w zakładzie. Pracodawca może więc ograniczyć swój udział w ponoszeniu kosztów oprawek.

Czy muszę przenieść do innej pracy
Jedna z zatrudnionych pracownic przedstawiła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w ciąży i nie wolno jej pracować przy komputerze. Czy muszę przenieść ją do innej pracy, nawet jeżeli nie dysponuję żadnym stanowiskiem pracy, które nie byłoby wyposażone w komputer?

TAK. Należy bowiem podkreślić, że przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania określonej pracy przez ciężarną pracownicę mogą również wynikać z przedłożonego przez nią orzeczenia lekarskiego. W takiej sytuacji pracodawca obowiązany jest dostosować warunki pracy do wymagań określonych w art. 176 k.p. lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli nie jest możliwe zorganizowanie pracy w sposób eliminujący zagrożenie dla jej zdrowia ani też przeniesienie jej do innej pracy, pracodawca zobowiązany jest zwolnić ją na okres ciąży ze świadczenia pracy.

Danuta Klucz




reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »