| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy można nie zgodzić się na wypowiedzeniem zmieniające

Czy można nie zgodzić się na wypowiedzeniem zmieniające


Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w którym moje wynagrodzenie uległo znacznemu zmniejszeniu. Czy mogę się z tym nie zgodzić? Jakie byłyby tego konsekwencje?

Jeśli pracodawca dokonał prawidłowo wypowiedzenia warunków pracy i płacy, a więc na piśmie, z uzasadnieniem jego przyczyn (a możliwe przyczyny takiego wypowiedzenia wymienione są w przepisach), wówczas pracownik, który nie zgadza się z nowymi warunkami musi złożyć pracodawcy oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków.

Oświadczenie takie może być złożone na piśmie lub ustnie i powinno być złożone przed upływem połowy okresu wypowiedzenia dotychczasowych warunków. Jeśli w tym czasie odmowa przyjęcia nowych warunków nie zostanie złożona wówczas, uważa się że pracownik wyraził zgodę na nowe warunki. Pismo wypowiadające powinno zawierać pouczenie o terminie złożenia oświadczenia o odmowie. Jeśli takiego pouczenia nie ma, wówczas termin na oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków wydłuży się do końca wypowiedzenia.

Konsekwencją odmowy przyjęcia nowych warunków jest rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia przysługującemu pracownikowi.
Pracownik może także, w terminie 7 dni o dnia otrzymania wypowiedzenia zmieniającego, odwołać się do sądu pracy kwestionując np. zasadność wypowiedzenia.

Podstawa prawna: Art. 42 Kodeks pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »