| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy pracodawca ma prawo krytykować swojego pracownika?

Czy pracodawca ma prawo krytykować swojego pracownika?


Od pewnego czasu mój pracodawca bardzo często mnie krytykuje. Jest to dość krępujące, gdyż często odbywa się przy innych pracownikach. Czy pracodawca ma do tego prawo?


Niestety pracodawca ma prawo do krytyki. Wynika to głównie z jego „wyższości” w hierarchii pracowniczej. Pracownik podejmując zatrudnienie musi liczyć się z tym, że jego praca będzie okresowo sprawdzana. Często w ramach ustanowionej organizacji pracy zachowania pracownika, jego stosunek do pracy, sposób wykonywania obowiązków służbowych podlegają analizom i stosownym ocenom. Uzyskane na ich podstawie informacje umożliwiają pracodawcy zwrócenie uwagi na zauważone błędy czy zastosowanie środków dyscyplinujących. Oceny przybierają różne formy, od ustnych wypowiedzi po pisemne stwierdzenia czy decyzje.

Dokonywana przez pracodawcę ocena możliwa jest nie tylko w trakcie trwania stosunku pracy, ale również przed jego rozpoczęciem i po jego zakończeniu.

Powstaje pytanie, czy każda krytyka jest dozwolona? Odpowiedź brzmi NIE.

Krytyka taka musi być przede wszystkim zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym, a także nie może naruszać dóbr osobistych pracownika. Dobra osobiste każdego człowieka, nie tylko osoby zatrudnionej – pracownika – określone są w art. 23 i 24 kodeksu cywilnego. Należą do nich: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Ponadto krytyka musi obejmować rzeczywiście zaistniałą sytuację, pracodawca nie może krytykować pracownika za coś, czego nie zrobił.

Pan Tomek notorycznie spóźniał się do pracy. Pewnego dnia jego pracodawca publicznie zwrócił mu uwagę, iż jest to naruszenie jego obowiązków pracowniczych. Pan Tomek próbował wykazać naruszenie swojej czci, gdyż krytyka odbyła się na oczach innych pracowników. Niestety pracodawca ma prawo do takiej krytyki, była ona bowiem zgodna ze stanem faktycznym i nie naruszała jego dóbr osobistych.

Naruszeniem dóbr osobistych będzie np. wydanie pracownikowi opinii po zakończeniu stosunku pracy, w której znajdą się rzeczy nieprawdziwe.

Podstawa prawna: Kodeks pracy, Kodeks cywilny.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »