| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Jak rozliczyć zwrot wydatków na zakup artykułów spożywczych poniesionych przez pracownika uprawnionego do posiłków profilaktycznych?

Jak rozliczyć zwrot wydatków na zakup artykułów spożywczych poniesionych przez pracownika uprawnionego do posiłków profilaktycznych?

Pracownik uprawniony do posiłków profilaktycznych samodzielnie kupuje artykuły żywnościowe, z których sporządza te posiłki. Nasza spółka jako pracodawca nie jest w stanie zapewnić mu takich posiłków. Następ­nie na koniec miesiąca pracownik otrzymuje zwrot poniesionych wydatków. Czy zwrot ten jest jego przycho­dem? A może pracownik mógłby skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11b updof?

Otrzymany przez pracownika Państwa spółki zwrot wydatków poniesionych na zakup artykułów spożyw­czych, z których przygotowuje sobie posiłki profilaktyczne, nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o pdof. Zwrot ten będzie mógł być zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 usta­wy o pdof, pod warunkiem że faktura potwierdzająca zakup tych artykułów będzie wystawiona na Państwa spółkę. W takim przypadku nie będą Państwo mieli obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji problemem jest, czy do otrzymywanego przez pracownika zwrotu poniesionych wydatków na zakup artykułów spożywczych można zastosować zwolnienie przewi­dziane w art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o pdof.

Po pierwsze, aby zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o pdof, praco­dawca musi być zobowiązany do zapewniania posiłków i napojów pracownikom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Z pytania wynika, że na Państwa spółce ciąży taki obowiązek. A zatem warunek ten jest spełniony.

Zobacz serwis: Pracownik

Po drugie, z przywołanego przepisu wynika, że zwolniona z podatku jest wartość otrzymanych przez pracow­nika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich pod­stawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych. Z pytania wynika jednak, że Państwa pracownik nie otrzymuje bonu (talonu, kuponu) uprawniającego go do odbioru posiłku w firmie zewnętrznej, np. barze. A zatem drugi z warunków nie jest spełniony. Oznacza to, że otrzymywany przez Państwa pracownika zwrot wydatków nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o pdof.

Nie oznacza to jednak, że zwrot ten będzie opodatkowany. Zdaniem organów podatkowych w takim przypadku pracownicy mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof.

Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2009 r. (sygn. IBPBII/1/415-497/09/AŻ):

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest zobowiązany do zapewnienia IS pracownikom posiłków profilaktycznych. Wnioskodawca przyjął rozwiązanie, zgodnie z którym pracowni­cy przyrządzają posiłki we własnym zakresie. Pracownicy zostali upoważnieni do zakupu produktów spo­żywczych - działają jako intendenci, nabywając produkty w imieniu i na rzecz Spółki. Reasumując, należy stwierdzić, iż w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie zwolnienie opisane w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Okoliczność, że pracownicy dokonujący zakupów działają w imieniu i na rzecz wnioskodawcy, co potwierdzać mają faktury VAT wystawione bezpośrednio na wnioskodawcę, stanowi, że w istocie dochodzi do wydania pracownikom produktów zakupionych przez wnioskodawcę. Obowiązki inten­denta w zakresie zakupu produktów spożywczych może bowiem spełniać każda osoba umocowana przez wnio­skodawcę, w tym także uprawniony do posiłków pracownik. Zatem skoro ww. rozporządzenie dopuszcza możli­wość samodzielnego przygotowania posiłku profilaktycznego przez pracownika, bez znaczenia powinno być to, kto faktycznie dokonał zakupu artykułów spożywczych - pracownik na koszt wnioskodawcy czy bezpośrednio wnio­skodawca. Wspomniane rozporządzenie zabrania wyłącznie wypłacania pracownikom ekwiwalentów pieniężnych za posiłki i napoje. W opisanym stanie faktycznym wnioskodawca zwraca każdemu pracownikowi kwotę wynikającą z faktury wystawionej na pracodawcę, której wartość odpowiada wydatkom faktycznie poniesionym na nabycie ar­tykułów spożywczych, z których został przygotowany posiłek (...).

Zobacz serwis: Prawa pracownika

Jeżeli zatem Państwa pracownik kupuje artykuły spożywcze, z których przygotuje posiłki profilaktyczne:

  • we własnym imieniu i na własny rachunek (faktura za ich zakup wystawiana jest na pracownika) - otrzy­many zwrot wydatków nie korzysta ze zwolnienia z pdof i Państwa spółka powinna od tego świadcze­nia pobrać zaliczkę na podatek,
  • w imieniu i na rachunek pracodawcy (faktura za ich zakup wystawiana jest na Państwa spółkę) - otrzymany zwrot wydatków korzysta ze zwolnienia z pdof i Państwa spółka nie pobiera od niego zaliczki na podatek.

Podstawa prawna:

• art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 11 i pkt 11b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1863

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »