| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Czy pracownik może domagać się określonej umowy

Czy pracownik może domagać się określonej umowy

Jestem zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Wkrótce wygasa. Pracodawca zapewnił mnie, że jest zadowolony z mojej pracy i chce podpisać ze mną tego samego rodzaju umowę. Czy mogę żądać podpisania umowy na czas nieokreślony?

Nie. Nie można zmusić pracodawcy do podpisania umowy na czas nieokreślony.

Istnieje ograniczenie w ilości umów na czas określonych zawieranych z pracownikiem. Pracodawca nie może z tym samym pracownikiem zawierać nieskończonej liczby umów na czas określony. W sytuacji zawarcia przez strony trzeciej umowy na czas określony, ulega ona przekształceniu z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. Jedyny warunek jaki musi być spełniony, to odstęp czasowy między umowami. Przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie była dłuższa niż jeden miesiąc.

Datę zatrudnienia bezterminowego, a więc datę zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony, wyznacza termin zawarcia trzeciej umowy o pracę na czas określony.

Podstawa prawna: Art. 25 (1)  Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »